Olej z czarnuszki cieszy się coraz większą popularnością. Otrzymuje się go z nasion czarnuszki siewnej pochodzącej z południowo-zachodniej Azji, basenu Morza Śródziemnego i Afryki. Skutecznie walczy z drobnoustrojami, szczególnie z antybiotykoopornymi szczepami P.aeruginosa i S.aureus. Zawiera trzy ważne składniki odżywcze: tymochinon, tymohydrochinon i tymol. Te niesamowite fitochemikalia wpływają na zbawienne właściwości olejku. Sprawdź, dlaczego warto go stosować!
Olej z czarnuszki na skórę
Wspomniany olejek ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zmniejsza drobne zmarszczki, łagodzi trądzik, odblokowuje pory i rozjaśnia ciemne plamy na skórze. Możesz go stosować na każdy rodzaj cery. Jeśli chcesz zmaksymalizować efekty, stosuj olej z czarnuszki dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Doskonale komponuje się z innymi emolientami, olejkami i składnikami nawilżającymi, takimi jak masło shea, ceramidy, wosk pszczeli i kwas hialuronowy.
Olej z czarnuszki pomaga w walce z rakiem
Dzięki silnym właściwościom fitochemicznym i przeciwutleniającym, wspomniany olej pomaga w naturalny sposób leczyć raka. Chorwaccy naukowcy badali aktywność przeciwnowotworową tymochinonu i tymohydrochinonu. Stwierdzili, że te dwa fitochemikalia znalezione w oleju z czarnuszki spowodowały 52-procentowy spadek liczby komórek nowotworowych.
Badania in vitro przeprowadzone w ostatnich latach pokazują również, że tymochinon, najbardziej rozpowszechniony bioaktywny składnik oleju, pomaga indukować apoptozę (programowaną śmierć komórki) w komórkach białaczki, raka piersi i guza mózgu.
Wspiera pracę wątroby
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów organizmu. Neutralizuje toksyny. Przetwarza również węglowodany, tłuszcze i białka. Olej z czarnuszki wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Chroni przed uszkodzeniem komórek. Zapobiega też marskości wątroby.
Pomaga w walce z cukrzycą
Badacze twierdzą, że olej z czarnuszki przyspiesza regenerację komórek beta trzustki. Dodatkowo zwiększa obniżone stężenie insuliny w surowicy. Reguluje również poziom cukru we krwi. Poprawia tolerancję glukozy tak skutecznie, jak metmorfina.
To jednak nie wszystkie zalety olejku. Wspomaga także utratę wagi, działa zbawiennie na skórę i leczy infekcje. Ponadto obniża wysoki poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa dobry cholesterol HDL.
Możliwe skutki uboczne
Nie ma dowodów na to, że olej z czarnuszki wywołuje jakieś skutki uboczne. Jednak podobnie jak w przypadku innych olejków do pielęgnacji skóry, warto wykonać wcześniej test płatkowy. Zastosuj odrobinę w mało widocznym miejscu i poczekaj 48 godzin. Jeśli nie pojawi się w tym czasie reakcja alergiczna, możesz spokojnie stosować czarnuszkę.
Jak stosować olej z czarnuszki?
Masz problem z suchymi włosami? Nałóż kilka kropel oleju na końcówki, aby dodatkowo je odżywić. A może chcesz włączyć olej z czarnuszki w rutynę pielęgnacji twarz? Jeśli tak, pamiętaj, by najpierw dokładnie ją oczyścić.
Masz suchą cerę? W takim razie wmasuj kilka kropli w skórę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pozwól im spokojnie się wchłonąć, a następnie zastosuj kosmetyki do pielęgnacji lub makijażu. Jeżeli masz tłustą cerę, nakładaj olejek raz dziennie i zwiększaj objętość w razie potrzeby. Co ciekawe, olejek z czarnuszki może złagodzić trądzik w ciągu kilku dni. Przed nałożeniem rozgrzej go chwilę na palcach.