Nebulizacja to stosunkowo nowe pojęcie i nie każdy wie czym ona dokładnie jest. Konkretnie rzecz ujmując polega na specyficznych działaniach inhalacyjnych, które opierają się na dostarczaniu odpowiednio dobranego aerozolu bezpośrednio do dróg układu oddechowego, które są chorobowo zmienione lub podrażnione. Jej stosowanie zaleca się obecnie zarówno w leczeniu jak i profilaktyce schorzeń układu oddechowego.

Czym różni się nebulizacja od inhalacji?

Wiele osób nie znając dokładnego znaczenia pojęć inhalacji oraz nebulizacji stosuje je wymiennie. Jednak nie jest to poprawne i może stanowić problem i przeszkodę w zakupie odpowiedniego sprzętu dla osób faktycznie zainteresowanych. Otóż inhalacja jest pojęciem zdecydowanie szerszym, szereg zabiegów takich jak : inhalacje aromaterapeutyczne, wdychanie pary z naczynia z wrzącą wodą, inhalacje proszkowe czy ciśnieniowe – są to zabiegi wchodzące w skład pojęciach inhalacji, jednak z pewnością nie nebulizacji.

Nebulizator musi posiadać właściwy pojemnik, w którym umieszcza się lek w płynnej formie. Pozwala on na przekształcenie go w mgiełkę, którą następnie wdychamy na pomocą dopasowanej maski.

Nebulizacja – zastosowanie w leczeniu

Jest to specyficzny rodzaj inhalacji znajdujący zastosowanie w różnych dolegliwościach, chorobach i w profilaktyce. Sprawdza się jako wsparcie dla antybiotykoterapii oraz w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Środowiska medyczne zwracają rosnącą uwagę na tę metodę terapeutyczną, przez co pojawiają się coraz to nowsze jej zastosowania. Spekulacje wskazują również na możliwość uzyskania w przyszłości opcji podawania cukrzykom insuliny z wykorzystaniem nebulizatorów.

U dzieci często pojawiają się stale nawracające infekcje. Gdy uda nam się zaleczyć jedno schorzenie zaraz rozwija się kolejne. W celu uniknięcia nowego zachorowania lub zaostrzenia się objawów warto wykonywać nawet małym dzieciom nebulizację z zastosowaniem soli fizjologicznej. Pozwoli zapobiec namnażaniu się bakterii, nawilży śluzówkę, pomoże również w udrożnieniu zatkanego nosa i przyniesie ulgę oddechową.

Dostępne są obecnie specjalne leki, które można podawać jedynie z zastosowaniem nebulizatora. Urządzenia te sprawdzają się również jeśli osoba chora musi przyjmować duże dawki leków o miejscowym działaniu na układ oddechowy.

Nebulizatory są łatwe w stosowaniu. Można je wykorzystywać dla małych dzieci i osób starszych czy chorych nie potrafiących wziąć głębokiego oddechu. Istnieje cała grupa chorób, podczas których nebulizacja pacjentów jest wskazana:

  • POChP,
  • Astma,
  • Zapalenie oskrzelików,
  • Rozstrzenie oskrzeli,
  • Przewlekłe lub nawracające zapalenie oskrzeli,
  • Mukowiscydoza z objawami płucnymi,
  • Nawilżenie górnych dróg oddechowych u osób wentylowanych mechanicznie,
  • Zespół nieruchomych rzęsek,
  • Zapalenie płuc u chorych z obniżoną odpornością,
  • Nadciśnienie płucne.

Nebulizacja – przeciwwskazania do nebulizacji

Jako takie nie istnieją. Jest to terapia inhalacyjna, której przeciwwskazania koncentrują się jedynie na ograniczeniach w stosowaniu konkretnych leków, w przypadku np. osobniczej alergii. Zaleca się jedynie krótkotrwałe wstrzymanie od zabiegów jeśli wokół ust czy wewnątrz jamy ustnej pojawią się zmiany skórne lub stany zapalne.

Skutki uboczne nebulizacji

Zabiegi nebulizacji same w sobie nie powodują jakichkolwiek skutków ubocznych. Wszelkie zaobserwowane działania niepożądane wynikają ze stosowania konkretnych leków, na które pacjent wykazuje nadwrażliwość. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości należy więc skontaktować się z lekarzem.

Zobacz także: Zapalenie oskrzeli objawy i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj