Zespół nagłego zgonu niemowlęcia (pot. nagła śmierć łóżeczkowa), to niezwykle przykre i bolesne przeżycie dla całej rodziny. Występuje ono wśród dzieci poniżej pierwszego roku życia. Mówimy o wystąpieniu ZNZN, gdy uprzednio zdrowe dziecko zostaje znalezione martwe w łóżeczku. Występuje bez wcześniejszych objawów i nagle. Nie zawsze udaje się zidentyfikować przyczynę ZNZN. Znane są natomiast czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego występowania. Znajomość i unikanie tych czynników jest bardzo ważna w pierwszym okresie życia dziecka.
Nagła śmierć łóżeczkowa – czego należy unikać?
- przegrzania noworodka,
- palenia papierosów w pokoju dziecka,
- nadużywanie alkoholu przez matkę,
- pozycji dziecka na brzuszku podczas snu,
- nieregularnego i stresowego karmienia dziecka.
Przestrzegaj następujących zasad:
- W łóżeczku noworodka nie należy używać poduszek i modnych ostatnio osłon. Nie wskazane są również nisko zawieszone baldachimy i kotary. Mogą one przyczynić się do przegrzania i uduszenia się dziecka. Wentylacja takiego łóżeczka jest bardzo ważna. Temperatura w pokoju powinna wąchać się w granicach 18-20°C.
- Obecność dymu tytoniowego w pokoju, w którym śpi dziecko także zwiększa ryzyko ZNZN. Jeśli ktoś zapalił papierosa w pokoju dziecka, bezwzględnie poproś o jego zgaszenie, wynieś dziecko do innego pokoju, a pomieszczenie dokładnie wywietrz. Nie kładź dziecka spać w zadymionym pokoju, nie pozwól mu w takim pokoju zasnąć.
- Dziecko powinno być kładzione spać na plecach. Nie należy kłaść noworodka na brzuszku, ani na boku. Dziecko leżące na brzuszku może podnosić główkę i uciskać tętnicę kręgowe, co może skutkować odcięciem dopływu krwi do mózgu i zgonem.
Inne czynniki mogące mieć wpływ na występowanie ZNZN, które ciężko jest kontrolować:
- obciążenia genetyczne,
- zaburzenia ciśnienia krwi dziecka,
- niedobór seratoniny,
- nadczynność kory nadnerczy,
- uszkodzenia pnia mózgu,
- niezidentyfikowana niedojrzałość ośrodkowego układu oddechowego,
- niezidentyfikowane wady serca,
- zakażenie bakteriami, np. Escherichia coli,
- obniżone napięcie mięśni górnych dróg oddechowych.
Dowiedz się dlaczego warto zatrudnić opiekunkę do dziecka >>