Męska niepłodność to temat-rzeka. Istnieje wiele czynników, które ją powodują. Znaczna grupa przyczyn niepłodności łączy się z plemnikami. Te wrażliwe męskie komórki rozrodcze bardzo łatwo osłabić. Specjaliści wyróżniają trzy główne problemy dotykające plemników, a przekładające się na niepłodność: mała ruchliwość plemników, mała ilość plemników, oraz ich niska jakość. Wszystkie te cechy określają leniwe plemniki.
Leniwe plemniki
Leniwe plemniki coraz częściej poruszane są podczas diagnozowania niepłodności. Mobilność męskich komórek rozrodczych jest bardzo ważna, ponieważ od tempa ich poruszania zależy w dużej mierze, czy zdąży dojść do zapłodnienia. Rozleniwiająco na plemniki działa przede wszystkim zła dieta, przede wszystkim uboga w witaminy A i C, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz karnityny.
Wpływ diety na ruchliwość plemników
Jeżeli w badaniu nasienia pacjenta pojawiła się informacja o małej ruchliwości plemników, a wykluczono przyczyny genetyczne, chorobowe i inne, to prawdopodobnie nie jest to sytuacja nieodwracalna. Aktywizująco zadziała wzbogacenie diety w aminokwasy z grupy karnitynów, obecne przede wszystkim w czerwonym mięsie, które dają plemnikom prawdziwego energetycznego kopa. Ruchliwość plemników wspomagają produkty bogate w cynk, witaminę A i C, kwas foliowy można ich braki uzupełniać suplementami. Oprócz zmian w diecie, należy zdecydowanie zwiększyć aktywność fizyczną, co przekłada się na większą produkcję testosteronu.
Ilość i jakość plemników
Dbanie o stan swojego nasienia warto przeprowadzać kompleksowo. Jeśli skupiamy się na poprawieniu ruchliwości plemników, warto zastosować i porady dotyczące poprawy ich jakości oraz ilości. Wpływ na ilość produkowanych męskich komórek rozrodczych ma obecność witaminy D, kojarzonej ze zbawiennym działaniem promieni słonecznych. Działa tutaj również zwiększenie aktywności fizycznej oraz tryb życia wolny od stresu. Badania pokazują bowiem, że nadmiar stresu blokuje produkcję testosteronu. Mężczyźni powinni unikać przegrzewania swoich jąder, poprzez np. kładzenie na nich laptopa, ponieważ nadmierna ciepłota powoduje hamowanie produkcji plemników. Na jakość plemników negatywnie wpływają zaś wszelkie sztuczne substancje i zanieczyszczenia. Warto więc zmienić stosowane kosmetyki na naturalne, podobnie z pożywieniem, unikać mocno zanieczyszczonych miejsc itd.
Zobacz także: Badanie niepłodności – opis i przebieg badania