Każdy rodzic powinien, choć w minimalnym stopniu znać podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej. W przypadku dzieci czekają na nas rozmaite sytuacje, jedne mniej, inne bardziej poważne, jednak to nasza odpowiednio szybka reakcja może być elementem ratującym zdrowie i życie dziecka. Krwotoki z nosa pojawiają się z rozmaitych przyczyn i najczęściej nie stanowią wielkiego zagrożenia. Mimo wszystko warto wiedzieć jak się zachować. Przeczytajcie nasz poradnik
1. Nie wolno kłaść dziecka (osoby dorosłej również) na plecach. W takiej pozycji krew ma lepszy dostęp do uszkodzonych naczyń i krwotok będzie się nasilał, zamiast słabnąć. Osiągniemy więc odwrotny wynik. Poza tym w takim ułożeniu ciała krew nie wypływa na zewnątrz, a spływa do gardła po tylnych nozdrzach i może powodować dławienie.
2. Dopilnujmy aby dziecko, znajdowało się w pozycji pionowej (stało lub siedziało).
3. Chusteczkę lub inny kawałek materiału moczymy, w możliwie jak najzimniejszej wodzie i obejmujemy nią mocno nos dziecka, uciskając przez około 2-3 minuty. Chłód spowoduje obkurczanie naczyń. Nos uciskamy palcem wskazującym oraz kciukiem dość silnie, nawet jeśli dziecko protestuje. Takie postępowanie doprowadza do odcięcia dopływu krwi do uszkodzonych naczyń, wytwarza się skrzep, który blokuje wypływ krwi. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność kilkukrotnego powtórzenia ucisku.
4. Gdy krwotok zostanie opanowany, myjemy dziecko, osuszamy nozdrza.
5. Przez co najmniej pół godziny dziecko nie powinno dotykać nosa.
6. Jeśli w domu jest suche powietrze, można nawilżać przedsionek nosa maścią witaminową.
Zobacz także: Jak sprawdzić i dbać o jakość powietrza w domu i mieszkaniu?
7. Jeśli krwawienia z nosa u dziecka się powtarzają, należy skonsultować się z pediatrą. Konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań.
8. W czasie krwotoku z nosa dziecko nie powinno odchylać głowy do tyłu, gdyż wywoła to ten sam efekt co leżenie w płaskiej pozycji. Najlepiej, jeśli usiądzie, pochylając się z głową między kolanami. Można również wykonać zimny okład na kark oraz u nasady nosa.
Czytaj również: Tamowanie krwotoków u dzieci – czyli skuteczne udzielanie pomocy