Okres długich jesiennych oraz zimowych miesięcy sprawia, że większość osób, które aktywnie spędzało czas w okresie letnim zaczyna zastanawiać się, co będzie z ich formą na wiosnę. Często bywa tak, że kondycja wyrobiona w sezonie, przez okres zimy spada i ponownie trzeba sporo czasu i wysiłku, aby do niej powrócić. Mowa tutaj oczywiście o sytuacjach, kiedy ktoś nie decyduje się na podtrzymywanie formy na różne dostępne sposoby. W takich przypadkach oprócz spadku ogólnej kondycji zauważa się również wzrost wagi spowodowany odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Jednak na całe szczęście sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami i podtrzymaniem dawnej kondycji zimą jest dosyć sporo – zaczynając od ćwiczeń domowych, a kończąc na siłowni, basenie czy fitnessie. Wystarczy jedynie odrobina samozaparcia i wytrwałości, a z pewnością po wiosennym powrocie do ulubionego sportu spadek kondycji nie będzie aż tak bardzo zauważalny. Jak zatem zadbać o kondycję zimą?

Kondycja zimą – ćwiczenia w domu

Jednym z prostszych rozwiązań dotyczącym dbania o kondycję są ćwiczenia w domowym zaciszu. Ich dużą zaletą jest to, że nie trzeba nigdzie wychodzić i narażać się na przeziębienia związane z wychłodzeniem rozgrzanego po wysiłku organizmu. Zasadniczo domowe ćwiczenia można podzielić ze względu na to jaki dana osoba posiada budżet. W przypadku, gdy nie jest on wysoki trzeba będzie zadowolić się jedynie prostymi  ćwiczeniami jak przysiady, brzuszki, aerobik czy inne. W przypadku tego ostatniego najlepszym rozwiązaniem będzie wyszukanie w internecie filmu z instruktorem, po którym powtarzać można wykonywane ruchy. Taka forma domowych ćwiczeń jest bardzo efektywna i z pewnością pozwoli utrzymać formę wyrobioną podczas letniego sezonu. Innym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Jednak to podejście będzie wymagało przygotowania pewnej ilości pieniędzy – a w przypadku chęci zakupu w pełni profesjonalnego sprzętu będzie to niestety spora suma. Najpopularniejszym domowym przyrządem do ćwiczeń jest rowerek oraz orbitrek. Zarówno na jednym jak i drugim sprzęcie ćwiczyć można jednocześnie sporą partię mięśni co jest pożądane. Ceny tego typu rozwiązań to zazwyczaj kilkaset złotych. Pewną ciekawą alternatywą dla rowerka stacjonarnego jest trenażer, który umożliwia wykorzystanie swojego roweru. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane zapalonym rowerzystom. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem jest zakup bieżni stacjonarnej, ale z punktu widzenia ćwiczeń wydolnościowych będzie to najlepsze rozwiązanie.

Kondycja zimą – basen oraz siłownia

Całkiem innym podejściem jest wybór siłowni czy basenu. Oczywiście jedną z wad takiego rozwiązania jest konieczność wychodzenia po wysiłku na świeże powietrze, co często może kończyć się przeziębieniem. Warto również wziąć pod uwagę często wysokie ceny karnetów, które mogą niejednego odstraszyć. Jednakże wybór basenu czy siłowni ma wiele zalet. Praktycznie większość dzisiejszych klubów fitness, które są przystosowane również do ćwiczeń siłowych posiada bardzo dużą różnorodność sprzętu. Zaczynając od tradycyjnych orbitreków czy bieżni, poprzez maszyny do ćwiczenia nóg, a kończąc na sztangach i hantlach. Niewątpliwą zaletą siłowni jest również trening pod okiem doświadczonego trenera/instruktora, który w razie wątpliwości z pewnością pomoże dobrać plan treningowy czy odpowiednią i zbilansowaną dietę.

Kolejnym sprzymierzeńcem w utrzymaniu odpowiedniej kondycji oraz sylwetki jest basen. Oczywiście nie chodzi tutaj o siedzenie przez godzinę w jacuzzi, ale o regularne pokonywanie kolejnych kilometrów w basenie sportowym. Ta forma aktywności fizycznej jest szczególnie polecana wszystkim tym, którzy skarżą się na problemy z kręgosłupem. Basen jest też okazją do rozbudowy górnych partii mięśni – barków czy pleców.

Zobacz także: Jak zacząć chodzić na siłownię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj