Napisałam ten artykuł, ponieważ chciałam państwa zapoznać wydawałoby się z bardzo błahym problemem, jakim jest jęczmień. Przedstawię szereg skutecznych domowych metod na pozbycie się jęczmienia. Dowiemy się skąd wziął się nasz problem. Odpowiadając na pytanie zadane w tytule warto zapoznać się z definicją jęczmienia, jaka jest przyczyna jego powstania i jak się objawia?
Oko jest bardzo ważnym organem dla człowieka i dlatego nie należy lekceważyć występowania żadnych zmian występujących w jego obrębie. Jęczmień jest to mały ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na brzegach powiek, czyli prościej, znajduje się na spuchniętej powiece w jednym miejscu górnej lub dolnej powieki. Częstym miejscem jest kącik oka. Jęczmień może się umiejscowić także na zewnętrznej lub wewnętrznej powiece. Oko jest zaczerwienione, powieki spuchnięte może towarzyszyć światłowstręt, łzawienie, uczucie pieczenia, niekiedy występuje ból. Obrzęk powiek może być tak duży, że jest trudność w otwarciu oka. Jęczmień jest dolegliwością bardzo dokuczliwą, źle wyglądamy, oko nas boli, piecze, czujemy duży dyskomfort, wszyscy się na nas patrzą, zakładamy ciemne okulary, aby ukryć oczy.
Jęczmień wywołuje gronkowiec, bardzo ważna uwaga, aby ropień, który nam przeszkadza na oku, jęczmieniu nie był wyciskany, lub przekłuwany. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie jak zainfekowana ropa dostanie się do oka. Częstym powikłaniem po jęczmieniu jest powstanie gradówki, która jest trudna do leczenia. Wymaga wizyty u lekarza okulisty. Istnieją również czynniki zewnętrzne powstawania jęczmienia, możemy do nich zaliczyć: dotykanie oczu brudnymi rękoma, źle dobrane kosmetyki, nie dokładne zmywanie makijażu, przebywanie w silnie zadymionym pomieszczeniu. Do objawów wymienionych dodać trzeba sklejanie się rzęs, dzieje się to na skutek wydzieliny ropnej, która samoistnie wypływa z ropnia. Jest to bardzo kłopotliwe, ale jest na to sposób. Jęczmień leczy się sposobami domowymi, z bardzo dobrym skutkiem. Czas leczenia ok. tygodnia, może troszeczkę dłużej (do dziesięciu dni). Istotą leczenia jest, aby ropień na powiece dojrzał, potem samoistnie pęka i zasycha, co jest oznaką końca jęczmienia.
Najskuteczniejszą metoda są kompresy z rumianku lub świetlika, działają ściągająco i przeciwzapalnie. Stosuj je 3-4 razy dziennie, trzymaj na oku 15-20 minut. Kompres ciepły, niegorący. Można również kupić w aptece maści ze świetlikiem smarować powiekę. Innymi częstymi sposobami na pozbycie się jęczmienia jest: pocieranie złotą obrączką- obrączkę zdezynfekuj, pocierając o czystą szmatkę, a następnie przyłóż do zamkniętej powieki, masuj delikatnie jęczmień. Okłady z gotowanego jajka-ugotuj jajko na twardo, zawiń nieobrane w chusteczkę i przyłóż do jęczmienia. Jeśli mimo tych zabiegów jęczmień nadal się utrzymuje konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Nie należy zwlekać.
Czytaj więcej: Jęczmień w oku – sprawdzone, domowe sposoby