Dokuczliwy ból, trudności w poruszaniu się, problem z zakupem obuwia oraz widoczne zniekształcenie stopy – to objawy choroby zwyrodnieniowej, jaką jest paluch koślawy. Halluksy mogą pojawić się w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i dzieci oraz mężczyzn, jednak najczęściej borykają się z nimi Panie. Przyczyną choroby jest w znacznej mierze noszenie nieodpowiedniego obuwia, pewną rolę odgrywają również czynniki genetyczne. W tym artykule dowiesz się czy aparat na halluksy Ci pomoże.
Czy jedyną metodą walki z hallukasami jest operacja?
Zdecydowanie nie. Bardzo dobre efekty można również osiągnąć, stosując nieoperacyjne metody leczenia halluksów, zwłaszcza w przypadkach, gdy choroba nie jest bardzo zaawansowana. Podstawą terapii są specjalne ćwiczenia na halluksy oraz różnego rodzaju aparaty do leczenia palucha koślawego. Sprawdź, jak działają aparaty na halluksy i jak wybrać odpowiedni dla siebie.
Czy stosowanie aparatu na halluksy ma sens?
Specjaliści ortopedzi oraz fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że warto stosować aparaty korygujące paluch koślawy. Są one szczególnie skuteczne u osób, u których deformacja stopy nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, ale bywają pomocne również u pacjentów z zaawansowaną chorobą, ponieważ hamują dalsze deformacje i zmniejszają ból stopy. Są one również zalecane w profilaktyce oraz procesie rehabilitacji u pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgicznego usunięcia halluksów.
Pamiętajmy, że aby uzyskać satysfakcjonujące efekty leczenia, konieczne jest długotrwałe, co najmniej kilkumiesięczne, stosowanie korektora na halluksy połączone z regularnym wykonywaniem zaleconych przez specjalistę ćwiczeń. Zdecydowanie jest to wysiłek wart zachodu, ponieważ może uchronić nas przed koniecznością poddania się operacji.
Nie zapominajmy też o zmianie noszonego na co dzień obuwia na takie, które nie będzie powodować ściśnięcia palców, czyli z szerokimi czubkami. Trzeba też zrezygnować z noszenia wysokich obcasów. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne obuwie ortopedyczne dostępne w sklepach medycznych.
Jak działają aparaty na halluksy?
Aparat na paluch koślawy można stosować w celach profilaktycznych- jeśli występuje ból stopy, zwłaszcza w okolicy palucha, szczególnie u pacjentów obciążonych rodzinnie; lub leczniczych, gdy widoczna jest już deformacja stopy.
Aparaty profilaktyczne z reguły wykonane są z miękkiego i elastycznego żelu lub silikonu. Są bardzo wygodne w stosowaniu, praktycznie nie czuje się ich na stopie i mogą być używane zarówno nocy, jak i w dzień do obuwia. Ich zadaniem jest utrzymanie palucha w prawidłowej pozycji, co pozwala uniknąć deformacji kości w obrębie stopy i korygować te jeszcze nieutrwalone zmiany.
Z kolei aparaty korekcyjne na halluksy, które są już widoczne gołym okiem, w zależności od stadium choroby, pomagają zlikwidować ból, korygują położenie palucha, a w przypadku nieutrwalonych niewielkich deformacji, cofają już powstałe zniekształcenia.
Godne uwagi są również separatory, które stosuje się nie tylko w
obrębie palucha, ale pomiędzy wszystkimi palcami stopy, przywracając ich fizjologiczne ustawienie. Z reguły bowiem u osób cierpiących na halluksy występuje nasilony problem zachodzenia na siebie poszczególnych palców. W wyniku deformacji w obrębie śródstopia zmniejsza się odległość między palcami i są one nieprawidłowo ułożone.
Istnieje bardzo wiele modeli takich aparatów, które dobierane indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania problemu.
Jak wybrać aparat na halluksy?
Wiele osób wybiera aparat korekcyjny na halluksy na własną rękę. To duży błąd. Nigdy tak nie postępujmy, ponieważ źle dobrany aparat może narobić więcej szkody niż pożytku i spowodować nawet nasilenie się problemu, zamiast go wyleczyć.
W doborze odpowiedniego dla naszych stóp rodzaju aparatu pomoże lekarz ortopeda lub doświadczony fizjoterapeuta. Profesjonalna ocena zaawansowania schorzenia jest niezbędna, aby osiągnąć dobre rezultaty leczenia.
Do najczęściej stosowanych w leczeniu halluksów aparatów należą:
- ortezy na halluksy- można je stosować w ciągu dnia oraz w nocy. Dwuosiowe kortezy są stosunkowo wygodne, ale bywają duże, dlatego niekiedy kłopotliwe może okazać się ich stosowanie w obuwiu. Do najpopularniejszych aparatów ortezowych na halluksy należą takie marki jak Marcin, Omniskus, czy Hallux anatomic.
- szyny na halluksy – ze względu na sówce znaczne rozmiary, aparaty tego typu stosuje się raczej na noc. Są one skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i mało oraz średniozaawansowanych deformacjach stopy. Takim aparatem jest na przykład Szyna Thomsena.
- opaski na halluksy – są to miękkie i bardzo wygodne korektory, które można swobodnie stosować na dzień, nie ma bowiem żadnego problemu ze zmieszczeniem ich w obuwiu. Skutecznie korygują one pozycję dużego palca, dzięki czemu wyraźnie zmniejszają ból. Są polecane osobom, które muszą stać wiele godzin w ciągu dnia lub bardzo dużo chodzić w pracy. Jednym z najpopularniejszych tego typu korektorów jest Hallu Solution.
- miękkie aparaty zapinane na rzepy- ten rodzaj aparatu również jest bardzo wygodny i niekrępujący. Miękki materiał i możliwość dopasowania napięcia aparatu za pomocą rzepów sprawia, że jego użytkowanie jest bardzo komfortowe i nie przeszkadza w chodzeniu, co sprawia, że można go z powodzeniem nosić w ciągu dnia na przykład w pracy. Takim korektorem jest przykładowo Hallux Belt.
- żelowe kliny na halluksy- ich zadaniem jest zapobieganie nachodzeniu na siebie poszczególnych palców stopy. Kliny są miękkie i komfortowe. Pomagają niwelować ból stóp i zapobiegać pojawianiu się na nich bolesnych odcisków i modzeli. Można je stosować w ciągu dnia oraz w nocy. Z łatwością zmieszczą się do butów. Takich separatorów jest w aptekach i sklepach medycznych bardzo dużo. Wybierajmy te sprawdzonych producentów na przykład Scholl.
Halluksy to schorzenie, którego leczenie wymaga cierpliwości, dużego zaangażowania ze strony pacjenta i zdecydowanej zmiany codziennych nawyków. Pamiętajmy, że żaden aparat korekcyjny nie przyniesie trwałej poprawy, jeśli będziemy zaniedbywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp i nosić nieprawidłowe obuwie. Niestety często stawiamy wygląd buta ponad zdrowie stóp. Nie warto tego robić, ponieważ stopy filarem podtrzymującym nasze ciało, a ich stan ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu.
Zniekształcenia stóp z czasem prowadzą do pojawienie się poważnych schorzeń kolan, bioder oraz kręgosłupa, a też kolei nie pozostają bez wpływu na stan wszystkich naszych narządów wewnętrznych. Dbajmy więc o zdrowie naszych stóp, a jeżeli zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.