fot. elements.envato.com

Wągry, które określa się również mianem zaskórników, to łój, który wymieszany został ze zrogowaciałym naskórkiem. Sprawia on, że ujście porów zostaje zablokowane. Jeżeli dojdzie do ich nadkażenia przez bakterie, powstają szpecące pryszcze. Mimo tego, że ilość produkowanego przez skórę łoju uzależniona jest od skłonności genetycznych, większość wągrów można skutecznie usunąć. Pomoże to z kolei złagodzić objawy trądziku.

Wągry: Jak dochodzi do powstania zaskórników?

Wszystkie gruczoły łojowe, które znajdują się na powierzchni naszej twarzy, produkują sebum, czyli łój skórny. Poprzez pory dochodzi do jego wydzielania na powierzchnię. Jeżeli produkcja jest zbyt intensywna, dochodzi do zatkania ujścia porów. W efekcie tworzą się wągry, które są tworem składającym się właśnie z łoju i zrogowaciałego naskórka.

Kiedy sebum zetknie się z powietrzem, przybiera ciemną barwę. Na powierzchni skóry wygląda wówczas jak czarna kropka.

Co robić aby pozbyć się wagrów?

Osoby, które mają problem z wągrami powinny zwracać baczną uwagę na skład kosmetyków, z których korzystają. Lepiej unikać tych, które zawierają mentol lub alkohol. Są to substancje nie tylko działające drażniąco na skórę, ale również silnie wysuszające. Dają jedynie krótką i pozorną poprawę stanu cery. Łuszczenie się skóry, które mogą wywoływać, może jeszcze bardziej zapychać pory.

Korzystanie z tłustych kremów nawilżających i ciężkich maseczek jest zabronione. Wchodzą one w pory i jeszcze bardziej je zatykają. W efekcie tworzy się błędne koło, które przerwać jest bardzo trudno.

Chcąc ograniczyć tworzenie się zaskórników, warto sięgać po kremy bądź płyny, które zawierają kwas salicylowy. Działanie złuszczające sprawia, że martwe komórki zostają usunięte, a kształt porów poprawiony. Ułatwia to wydostawanie się sebum na powierzchnię skóry.

Jeżeli problem zatkanych porów jest mocno zaawansowany, najlepiej skorzystać z pomocy dermatologa. Prawdopodobnie lekarz przepisze maść zawierającą retinoidy. Ich stosowanie reguluje wydzielanie sebum, a w konsekwencji usprawnia pracę porów. Skorzystać można również z zabiegów, które dostępne są w gabinecie kosmetycznym. Zaleca się przede wszystkim specjalistyczne peelingi chemiczne, mikrodermabrazję oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Tonik aspirynowy na wągry

Jest to doskonały domowy sposób na to, aby skutecznie usunąć wągry. Wystarczy w około stu mililitrach wody rozpuścić dziesięć tabletek aspiryny. Aby tonik miał lepszą konsystencję i wykazywał jeszcze większe działanie antybakteryjne, zaleca się do mikstury dodać kroplę gliceryny i olejku pichtowego. Tak przygotowany tonik można bez obaw przechowywać w lodówce przez mniej więcej dwa tygodnie. Efekt pojawi się jednak tylko wtedy, kiedy twarz będziemy przecierać nim codziennie.

Peeling z ryżu na zaskórniki

Aby go przygotować, zalewamy ryż mlekiem i zostawiamy tak na kilka godzin. Po tym czasie dokładnie mieszankę blendujemy. Peeling można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Po jego zastosowaniu wystarczy przemyć twarz ciepłą, ale nie gorącą wodą. Efekty są natychmiastowe, wągry znikają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj