Inhalacje stanowią jedną ze starszych i lepiej poznanych form leczenia. Do ich przeprowadzania wykorzystywano zwykle naturalne składniki, takie jak zioła czy olejki eteryczne. Obecnie sprawdza się również sól fizjologiczna, która wzmaga nawilżenie błon śluzowych i przyspiesza leczenie dokuczliwych dolegliwości w obrębie nosa i zatok przynosowych.

U małych dzieci skuteczne odciągnięcie wydzieliny z nosa w czasie kataru bywa bardzo trudne, a czasem przy dużej gęstości wręcz niemożliwe. Pozostawienie jej może sprzyjać rozwojowi zapalenia zatok lub nawet zapalenia oskrzeli, jeśli katar zacznie spływać po tylnej ścianie gardła w dół dróg oddechowych.

Wystąpienie kataru u najmłodszych jest uciążliwe dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Pojawiają się wówczas problemy z oddychaniem, ze snem, pociecha staje się płaczliwa i niespokojna, co może jeszcze potęgować uczucie zatkanego noska.

Przeprowadzenie inhalacji w klasycznej formie, z głową pochyloną nad miską, u dzieci raczej się nie sprawdzi. Po pierwsze nie nakłonimy do długotrwałego siedzenia bez ruchu i wdychania oparów, a po drugie nadmierne zbliżanie malucha do gorącej wody może rodzić szereg niebezpieczeństw. Możemy więc wykorzystać nebulizator, jeśli takie urządzenie posiadamy lub przeprowadzać inhalacje „ogólne”, czyli obejmujące pomieszczenie. Najłatwiej dokonać tego w kuchni stawiając garnek z wodą na palniku kuchenki, dodając do niej odpowiednie substancje i gotując. W tym czasie możemy np. pobawić się z dzieckiem przy stole, a ono spokojnie, niczego nieświadome będzie wdychać.

Jak działają inhalacje na katar i zatoki u dzieci?

Najważniejszą funkcją inhalacji na katar i zatoki u dzieci jest doprowadzenie do udrożnienia nosa. Maluchy, często do 3-4 roku życia nie potrafią samodzielnie wydmuchiwać noska, a zalegająca w nim wydzielina bywa tak gęsta, że jej odciągnięcie lub jakiekolwiek inne wydostanie się na zewnątrz, bywa bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. Inhalacja prowadzi wówczas do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny i pomaga ją usunąć.

Mają one również działanie odkażające, co przyspiesza wyleczenie. Częste wycieranie noska prowadzi do podrażnień w obrębie nozdrzy, a sam nieżyt nosa do przesuszenia błon śluzowych. Inhalacje pomogą złagodzić podrażnienia oraz nawilżą śluzówki.

Jak przygotować inhalacje na katar i zatoki u dzieci?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na przeprowadzenie domowej inhalacji u dziecka. Jak to zrobić?

  1. Zioła – w każdej aptece bądź sklepie zielarskim można nabyć składniki do przeprowadzenia tzw. parówki ziołowej. Wystarczy kupić paczkowane, suszone zioła. Najlepiej sprawdzi się szałwia lekarska lub rumianek pospolity. Przed zastosowaniem rumianku bezwzględną koniecznością jest sprawdzenie, czy dziecko nie ma na niego alergii, gdyż jest jednym z najsilniejszych alergenów i jego zastosowanie może spowodować więcej problemów niż korzyści.
  2. Olejki eteryczne – w zastępstwie ziół możemy wykorzystać olejek eukaliptusowy lub rozmarynowy. Wystarczy około 15 kropli.
  3. Sól fizjologiczna – również z jej zastosowaniem inhalacja wykaże się wysokim poziomem skuteczności. Do wody można dodać całą ampułkę.

Zioła, olejek lub sól fizjologiczną dodajemy do wrzątku, który najlepiej jak wlejemy wcześniej do dużego naczynia, np. miski. Im większa jego średnica, tym większa powierzchnia parowania. Do takich ogólnych inhalacji dla dzieci najlepiej sprawdzają się niewielkie pomieszczenia, gdyż wówczas w powietrzu będzie unosić się większe stężenie substancji leczniczych. Może to być łazienka lub kuchnia. Inhalacje można przeprowadzić np. w czasie, gdy dziecko będzie brało kąpiel, postawić miskę obok wanny. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci nawet na sekundę opuszczać łazienki i zostawiać dziecka samego w wodzie i z wrzątkiem obok.

Jak wesprzeć udrożnienie noska w czasie gdy dziecko śpi?

Katar jest szczególnie dokuczliwy w czasie snu, dziecko chrapie, ciężko mu się oddycha, może budzić się w nocy, a rano być niewyspane. Aby noc przebiegała spokojniej, można również wypróbować prosty sposób inhalacji. Wystarczy skropić chusteczkę higieniczną kilkoma kroplami olejku eterycznego i pozostawić nieopodal łóżeczka dziecka, jednak nie nadmiernie blisko. Pamiętaj, że zbyt duża ilość olejków eterycznych może być szkodliwa, dlatego nie można ich nadużywać.

W przypadku dziecięcego kataru najlepiej sprawdzą się następujące olejki:

  • Sosnowy,
  • Eukaliptusowy,
  • Tymiankowy,
  • Kamforowy,
  • Z macierzanki piaskowej.

Aby zabiegi z zastosowaniem inhalacji były skuteczne należy je regularnie powtarzać przez przynajmniej 5 kolejnych dni. Jeśli dziecko bardzo się męczy w ciepłych oparach, to od czasu do czasu można dokonać schłodzenia twarzy wodą. Inhalacje nie powinny być przeprowadzane częściej niż 3 razy na dzień. Jeśli nie mamy pod ręką wymienionych substancji, zacznijmy od zwiększenia poziomu wilgotności w domu, no rozwieszając mokre ręczniki na kaloryferach, z pewnością ułatwi to dziecku z katarem oddychanie. Po zakończeniu inhalacji zarówno dziecko, jak i osoba dorosła powinni przez około pół godziny odpocząć.

Zobacz także: Ból i zapalenie zatok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj