fot. elements.envato.com

Hemoroidy to bardzo częste ale i bagatelizowane przez wielu ludzi schorzenie. Co jest ich przyczyną, jak je leczyć, jakie mogą być ich ewentualne powikłania? Na te wszystkie pytania znajdziecie Państwo odpowiedz w poniższym artykule.

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu są to rozszerzenia naczyń krwionośnych (konkretnie splotów żylnych) w odbycie, które przyjmują najczęściej formę łatwo krwawiących guzków.W zależności od ich umiejscowienia dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne. Żylaki zewnętrzne znajdują się poniżej zwieracza odbytu i można je łatwo dostrzec gołym okiem. Żylaki wewnętrzne zlokalizowane są powyżej zwieracza odbytu i wymagają interwencji lekarskiej w ich diagnozie. Hemoroidy występują najczęściej w postaci mieszanej żylaków zewnętrznych i wewnętrznych.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny hemoroidów nie są zawsze łatwe do określenia. W wielu przypadkach nie udaję się zidentyfikować bezpośrednich przyczyn wystąpienia żylaków odbytu. Nie mniej jednak jest kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu hemoroidów, należą do nich: zaparcia, ciąża, brak zastawek w żyłach odbytnicy, nadciśnienie w układzie żyły wrotnej. Powstawanie hemoroidów może też mieć charakter dziedziczny, który najczęściej wiąże się z fizjologiczną budową odbytu, a konkretnie ze zmniejszeniem w tkance łącznej odbytu elementów sprężystych.

Powszechne przekonanie, że hemoroidy mogą powstawać na skutek siedzącego trybu życia, przesiadywania na twardym i zimnym podłożu czy częstego przyjmowania leków przeczyszczających są niepotwierdzone naukowo.

Hemoroidy – objawy

Żylaki odbytu pojawiają się najczęściej u ludzi w średnim wieku niezależnie od płci. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Krew jest jasna i świeża, nie jest zmieszana ze stolcem ale pokrywa jego powierzchnię. Są to informacje, które wstępnie mogą pozwolić na odróżnienie hemoroidów od innych schodzeń np. układu pokarmowego. Intensywność krwawienie może być różna, od ledwo widocznych plam na papieże toaletowym do wyraźnej plamy krwi w muszli klozetowej. Hemoroidy rzadko jednak prowadzą do zagrażającej życiu utracie krwi, nie mniej jednak przy częstych krwawieniach mogą być przyczyną niedokrwistości. Krwawienie przy żylakach odbytu może ustąpić samoistnie, jak również powrócić po bliżej nieokreślonym czasie.

Innymi objawami hemoroidów mogą być guzki w okolicach odbytu, które mogą występować stale bądź pojawiać się tylko podczas oddawania stolca. Inne objawy hemoroidów to np.: uczucie niecałkowitego oddania stolca, świąt odbytu, ból odbytu, wyciek śluzu z odbytu. Objawy te rzadko są silne i najczęściej występują okresowo.

Hemoroidy – powikłania

Powikłaniem nieleczonych hemoroidów może być wypadniecie lub uwiezienie guzka, tzw. nieodprowadzalność żylaka odbytu. Może towarzyszyć temu wystąpienie stanu zapalnego bądź zakrzepu w okolicy hemoroidu, czego efektem jest  silny ból odbytu. W dalszych konsekwencjach taki żylak odbytu może ulec owrzodzeniu i zakażeniu, komplikując dalej stan pacjenta.

Hemoroidy – leczenie

Bezobjawowe hemoroidy nie wymagają leczenia. Najczęściej w łagodnych przypadkach żylaków odbytu lekarz zaleca leczenie dietą, która ma sprzyjać luźnym i całkowitym wypróżnianiom. Dieta taka może być bogata np. w warzywa i owoce, przetwory mleczne, może też zawierać łagodne środki przeczyszczające. Oprócz diety przy leczeniu hemoroidów zalecany jest ruch i staranna higiena intymna. Są to domowe sposoby na hemoroidy.  W przypadku wystąpienia hemoroidów nie zaleca się spożywania tłustych potraw i picia alkoholu.

W przypadku powikłań żylaków odbytu, tzn. wystąpieniu hemoroidów nieodprowadzalnych, wystąpieniu stanu zapalnego lub zakrzepu w okolicy żylaka odbytu, zaleca się przystąpienie do leczenia zachowawczego bądź w poważniejszych przypadkach leczenia operacyjnego.

W leczeniu zachowawczym hemoroidów oprócz zaleceń zmiany stylu życia stosuję się również czopki doodbytnicze, maści przeciwbólowe i ściągające , czyli tzw. leki na hemoroidy. Zalecane są nasiadówki z kory dębowej, okłady z kwasu bornego lub z rumianku, leki uspokajające, które mogą być stosowane w zaciszu własnego domu. Czasami za pomocą łagodnego ucisku chorego w pozycji leżącej możemy odprowadzić wypadnięty guzek i ulżyć pacjentowi. Po tym zabiegu zaleca się pozostanie chorego w łóżku przez kilka dni i stosowanie stałego opatrunku uciskowego w celu niedopuszczenia do ponownego wypadnięcia hemoroidu.

Jak wyleczyć hemoroidy z poważnymi powikłaniami? Tutaj może okazać się niezbędne leczenie chirurgiczne hemoroidów. W tym wypadku hemoroidy usuwane są przez lekarza wraz z nadmiarem błony śluzowej. Takie leczenie hemoroidów to ostateczność i czasami po zabiegu może występować bolesne oddawanie stolca i krwawienie, które jednak w przypadku prawidłowo przeprowadzonego zabiegu powinny po pewnym czasie ustąpić. Nie mniej jednak chory na dłuższy czas powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe i przez jakiś czas po wypróżnianiu stosować nasiadówki ziołowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj