Endokrynolog może diagnozować i leczyć problemy hormonalne oraz wynikające z nich powikłania. Warto pamiętać, że hormony regulują metabolizm, oddychanie, wzrost, rozmnażanie, percepcję sensoryczną oraz ruch. Zaburzona gospodarka hormonalna prowadzi do wielu chorób. Endokrynologia koncentruje się zarówno na hormonach, jak i gruczołach i tkankach, które je produkują.
Czym zajmuje się endokrynolog?
Pacjenci z chorobą tarczycy mają często problem z ciągłym uczuciem zmęczenia, siłą mięśni, emocjami, kontrolą wagi i tolerowaniem ciepła lub zimna. Endokrynolog leczy osoby, które cierpią na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Pomaga im osiągnąć równowagę hormonalną, zastępując lub blokując hormon tarczycy. Leczy też zaburzenia fizjologiczne, takie jak słaby metabolizm, trawienie, krążenie krwi.
Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom hormonów może prowadzić do choroby hormonalnej. Czasem pojawia się również wtedy, gdy organizm reaguje na nie, nie tak jak, jak powinien. Na przykład hormon tarczycy jest niezbędny w rozwoju, a także w wielu aspektach homeostazy i metabolizmu, podczas gdy glukokortykosteroidy, takie jak kortyzol, wpływają na wzrost, dostarczanie składników odżywczych i układ odpornościowy.
Co leczy specjalista w zakresie endokrynologii?
Endokrynolog może leczyć takie problemy z tarczycą jak niedoczynność tarczycy (niedobór hormonów tarczycy), nadczynność tarczycy (nadmiar hormonów tarczycy) oraz guzki tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa. Oprócz tego leczy następujące schorzenia:
- choroba Addisona,
- guzy nadnerczy, przysadki mózgowej,
- stan przedcukrzycowy (hiperglikemia), cukrzyca,
- wrodzony przerost nadnerczy,
- łysienie lub nadmierne owłosienie (hirsutyzm),
- trądzik,
- klimakterium, andropauza,
- hipogonadyzm,
- zespół Cushinga,
- osteoporoza,
- zaburzenia hormonu wzrostu,
- zaburzenia metabolizmu,
- niedoczynność przysadki,
- przedwczesne dojrzewanie płciowe,
- nadciśnienie tętnicze z powodu zaburzeń endokrynologicznych,
- zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenia miesiączkowania, niepłodność,
- nadczynność/nadczynność przytarczyc.
Zobacz więcej: Osteoporoza: objawy i leczenie
Od czego jest endokrynolog?
Endokrynolog leczy schorzenia spowodowane problemami z hormonami. Warto przypomnieć, że układ hormonalny obejmuje tarczycę, przysadkę mózgową, przytarczyce, nadnercza, trzustkę, jądra/jajniki.
Istnieje kilka sytuacji, w których koniecznie powinieneś skonsultować się z endokrynologiem. Objawy cukrzycy, najczęstszej choroby układu hormonalnego, obejmują niewyjaśniony przyrost/utrata masy ciała, nadmierne pragnienie/ciągłe uczucie głodu, częste oddawanie moczu, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia. Zaburzenia endokrynologiczne mogą wywoływać też inne objawy, takie jak niskie ciśnienie krwi, utrata apetytu, zmiany nastroju, przebarwienia skóry, wypadanie włosów, niepłodność, nieregularne tętno. Czasami prowadzą również do problemów z miesiączką, bólów stawów, zmęczenia, czy obniżenia libido.
Ile kosztuje wizyta u endokrynologa?
Koszt wizyty prywatnej u endokrynologa mieści się w przedziale 159-220 zł brutto. Najwięcej trzeba zapłacić w Warszawie, a najmniej w Bielsku-Białej, Mielcu, Tczewie, Białej Podlaskiej, Stalowej Woli i Szczecinku. Na cenę wpływa przede wszystkim renoma lekarza i to, w jakim mieście przyjmuje. Jeśli jednak nie chcesz czekać na wizytę w ramach NFZ, jest to jedyne rozwiązanie.
Zobacz także: Badanie hormonów tarczycy – opis i przebieg badania