Pierwszy polski zapis EEG został zarejestrowany przez Adolfa Becka na Uniwersytecie Jagielońskim (swoją pracę na ten temat uczony opublikował w 1890 roku). Pierwsze tego rodzaju badanie na człowieku zostały przeprowadzone w Jenie przez psychiatrę Hansa Bergera.
Elektroencefalografia (EEG) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym służącym do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Badanie wykonywane jest przy pomocy urządzenia o nazwie elektroencefalograf. EEG polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry głowy elektrod. Elektrody rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry. Zmiany o których mowa pochodzą od aktywności neuronów kory mózgowej (po odpowiednim wzmocnieniu tworzą zapis elektroencefalograficzny). EEG jest badaniem oceniającym stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie jest pomocne w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego (np. padaczki). Na jego podstawie można określić rodzaje śpiączki lub ocenić stan zaawansowania choroby u osób z guzami mózgu.
Jakie są wskazania do wykonania EEG?
Wskazaniem do wykonania badania elektroencefalograficznego, są stany po urazie głowy oraz po zabiegach neurochirurgicznych. EEG należy także wykonać w przypadku wystąpienia objawów nieprawidłowej czynności mózgu (np. napady drgawkowe, zaburzenia snu itp.).
Jak należy przygotować się do EEG?
Wskazane jest aby pacjent przed badaniem zjadł lekki posiłek (nie powinno dojść podczas badania do spadku poziomu cukru we krwi). Na badanie pacjent powinien się zgłosić ze świeżo umytą głową (na włosach nie może być żadnych środków do stylizacji). W dobie poprzedzającej badanie EEG pacjent nie powinien zażywać żadnych leków uspokajających, pobudzających czy nasennych (działających na ośrodkowy układ nerwowy). Nie należy także pić napoi alkoholowych, energetycznych, mocnej herbaty czy kawy.
Jak wygląda badanie EEG?
Podczas wykonywania badania elektroencefalografii pacjent znajduje się w pozycji siedzącej bądź leżącej. Na jego głowie zostają umieszczone 24 elektrody. Przed zabiegiem skóra głowy jest odtłuszczona przy pomocy alkoholu, natomiast powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem (w celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego). Ich zadanie polega na rejestracji prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe mózgu oraz przekazywanie tych sygnałów do elektroencefalografu. Aparat przetwarza te sygnały w obraz fal mózgowych.
Pierwszy etap badania jest zapisem stanu spoczynkowego. Podczas niego pacjent znajduje się w jednej pozycji bez ruchu z zamkniętymi powiekami. W następnym etapie stosuje się różne metody stymulujące np. pacjent wykonuje ok. 30 – 40 głębokich oddechów na minutę, doprowadzając tym samym do tzw. hiperwentylacji. Podczas badania stosowana jest też fotostymulacja. Podczas niej pacjent ma zamknięte powieki, a w jego kierunku są wysyłane błyski świetlne o różnej częstotliwości. Znacznie rzadziej badanie wykonywane jest podczas snu fizjologicznego lub po podaniu środków farmakologicznych. Całe badanie trwa ok. kilkudziesięciu minut. Wynik badania EEG pacjent otrzymuje zaraz po zakończonym badaniu, w formie opisu z dołączonym wykresem fal mózgowych.
Zobacz także: