Drgawki gorączkowe są objawem chorobowym, który bardzo niepokoi rodziców, można nawet śmiało powiedzieć, że obawa przed ich wystąpieniem spędza sen z powiek, gdy dziecko jest chore. Zwykle pojawiają się w przebiegu gorączki, przy ostrych infekcjach, u małych dzieci. Najczęściej występują u dzieci pomiędzy 6 miesiącem życia a 5 rokiem życia. Objaw ten nie ma związku z chorobami ośrodkowego układu nerwowego.

Za podstawowy powód pojawiania się drgawek u małych dzieci w czasie gorączki, gdy temperatura ciała ma tendencję wzrostową, uważa się nadal trwające dojrzewanie i adaptację ośrodkowego układu nerwowego.

Za zdecydowanie najpowszechniejsze u dzieci uznaje się drgawki gorączkowe proste. Wystąpienie ich ma zwykle miejsce w przypadku ostrych infekcji, których przebieg wiąże się z podwyższeniem temperatury ciała – zapalenie ucha, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli. W pierwszej dobie choroby temperatura ciała jest najwyższa i może przekraczać 39 stopni – właśnie w tym momencie najczęściej obserwowane są drgawki gorączkowe.

Jak wygląda atak drgawek gorączkowych u dziecka?

Na samym początku rodzic odniesie wrażenie, że dziecko zesztywniało – atak obejmuje całe jego ciało. Jednocześnie zaczyna się silnie prężyć. Na krótką chwilę traci kontakt z otoczeniem, zwykle dochodzi również do chwilowego zatrzymania oddechu (z tego powodu w przypadku dzieci z napadami drgawek gorączkowych warto posiadać monitor oddechu, montowany pod materacykiem, który poinformuje nas o każdym bezdechu i pozwoli zasnąć).

Kolejne objawy również są niepokojące, gdyż u dziecka widoczny jest nadmierny ślinotok, na ustach pojawia się piana. Już po upływie zaledwie kilku sekund rozpoczyna się trzepotanie kończynami. Najczęściej nie dochodzi do ich powtórzenia w trakcie jednej choroby, jednak może dojść również do takiego przypadku. Ich pojawienie się przy kolejnych infekcjach również nie zostaje wykluczone.

Czas trwania ataku najczęściej wynosi od 1 do 5 minut, więc stosunkowo krótko. Badania wykazały, że występowanie drgawek gorączkowych prostych może mieć rodzinny charakter. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców miało ten problem w dzieciństwie, to może dojść do jego pojawienia się u potomka, z uwagi na zwiększoną predyspozycję.

Inny rodzaj drgawek

Niekiedy u dzieci dochodzi również do występowania drgawek gorączkowych złożonych. Istnieje kilka elementów, odróżniających je od drgawek prostych:

  • Ataki są dłuższe – trwają nawet do 15 minut,
  • Mogą pojawiać się wielokrotnie w przebiegu jednej infekcji,
  • Nie muszą obejmować całego ciała,
  • Ich wystąpienie jest możliwe zarówno u dzieci poniżej 6 miesiąca życia, jak i powyżej 5 roku życia,
  • Ich występowanie stanowi o znacznie podwyższonym ryzyku padaczki, tak więc wymagają dogłębnej diagnostyki.

Drgawki gorączkowe u dzieci – co robić?

Niezależnie od rodzaju drgawek, jakie wystąpią u dziecka – rodzic przede wszystkim powinien zachować całkowity spokój. Dziecko w trakcie ataku należy trzymać luźno na rękach lub ułożyć na miękkim podłożu – w ten sposób zapobiegamy wystąpieniu urazu.

W takcie ataku drgawkowego dużym zagrożeniem jest zachłyśnięcie się dziecka śliną. Aby temu zapobiec, głowę pociechy układamy na boku lub nieco poniżej tułowia.

Rodzic powinien również sprawdzić, czy w ustach dziecka nic się nie znajduje, np. guma do żucia, która w tym czasie mogłaby stanowić zagrożenie.

Do czasu uzyskania pewności, że atak się zakończył, podawanie dziecku jakichkolwiek płynów czy pokarmów jest surowo zabronione.

Postępowanie po ataku

Gdy zakończy się atak, dziecko może wydawać się apatyczne, silnie zmęczone, senne. Przede wszystkim należy umożliwić mu wypoczynek. W międzyczasie niezwykle istotne będzie zbicie temperatury ciała poprzez zastosowanie zimnych okładów na ciało lub leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w czopkach.

Kiedy wezwać pomoc?

Po pogotowie należy zadzwonić jeśli atak drgawkowy trwa dłużej niż 5 minut, jak również w sytuacji, gdy pojawia się on u dziecka po raz pierwszy. Zanim sięgniemy po telefon, musimy być pewni, że dziecko jest ułożone w bezpiecznej pozycji. W czasie pierwszorazowego ataku lekarz sprawdzi, czy istotnie są to drgawki wywołane gorączką, a nie chorobą ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz także: Napad padaczkowy u dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj