W profilaktyce antyrakowej nie może zabraknąć odpowiednio zbilansowanej diety. Pełnowartościowe posiłki powinny zawierać niezbędne składniki i substancje, które chronią organizm przed zachorowaniem na nowotwór. Poniżej opisujemy założenia diety antyrakowej oraz podpowiadamy, co jeść, żeby pozostać w dobrym zdrowiu przez długi czas.
Dieta antyrakowa – założenia
W diecie antyrakowej chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiegać wystąpieniu nowotworu. Wykazano bowiem, że prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym odpowiednie odżywianie się, zmniejsza szanse pojawienia się nowotworu nawet o 40%. Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby zminimalizować szanse zachorowania na raka, powinno się jeść 8-10 porcji owoców i warzyw dziennie. Jednak nawet 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest także spożywanie produktów sezonowych, które pochodzą z regionalnych i ekologicznych upraw. Są one dojrzałe i lepsze w smaku niż te importowane. Oprócz tego warto przygotowywać zbilansowane posiłki – im bardziej różnorodne, tym lepiej. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Ważne, aby ograniczyć spożywanie soli – jej nadmiar może przyczynić się do powstania np. nowotworu żołądka. Lepszym pomysłem będzie doprawianie potraw ziołami i przyprawami ziołowymi.
Owoce i warzywa
Jednym z ważniejszych elementów diety antyrakowej są owoce i warzywa. Należy jednak pamiętać, że owoce, oprócz cennych właściwości odżywczych, zawierają również cukry proste, w związku z czym w naszym jadłospisie powinny przeważać warzywa niskoskrobiowe. Należą do nich m.in. papryka, sałata, pomidor, brokuł, ogórek, szpinak, pietruszka, czosnek i cebula. Z kolei tych, które zawierają więcej skrobi, m.in. ziemniaki, kukurydza, nie musimy spożywać codziennie. Dodatkowo proponujemy zadbać o to, aby w diecie znalazły się różnorodne i kolorowe produkty. Przykładowo czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, białe i fioletowe owoce i warzywa są bogate w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które chronią DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W jakich więc produktach znajdują się te cenne substancje? Przede wszystkim w papryce, pomarańczach, brzoskwiniach, truskawkach, pomidorach, orzechach, drobiu, jajach, rybach i olejach roślinnych. W owocach i warzywach znajdują się też polifenole i fitosterole, które występują m.in. w winogronach, borówkach, warzywach kapustnych i nasionach strączkowych. Ponadto warto pamiętać, że powyższe produkty najlepiej jeść na surowo – w czasie obróbki termicznej, warzywa tracą witaminę C.
Białko
Przygotowywane posiłki powinny zawierać białko, które jest cennym składnikiem w diecie antyrakowej. Można je znaleźć przede wszystkim w jajach, rybach, serach i mięsie (polecane jest szczególnie drobiowe). Jednak jego źródłem są także nasiona roślin strączkowych i orzechy. Warto zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie, gdyż znajdują się w nim niezbędne aminokwasy egzogenne, których organizm nie potrafi wytwarzać. Należy przy tym pamiętać, aby ograniczać mięso czerwone i zrezygnować z różnego rodzaju mięsa przetworzonego i podrobów mięsnych.
Tłuszcze
Równie ważnym elementem diety antyrakowej są tłuszcze, najlepiej pochodzenia roślinnego. W ich składzie znajdują się m.in. kwasy tłuszczowe omega-3, które zalicza się do nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować). Ich źródłem jest siemię lniane, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, a także ziarna dyni i słonecznika. Oprócz tego cenne tłuszcze można znaleźć w rybach takich jak np. łosoś, makrela, pstrąg i śledź. Zadbanie o odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych w diecie jest o tyle ważne, że składniki te zmniejszają stan zapalny w organizmie oraz stymulują pracę układu odpornościowego.
Oprócz zbilansowanej diety dobrze jest uprawiać aktywność fizyczną, a także zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów oraz z pozostałych używek. Ponadto warto ograniczyć spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, cukru oraz soli. W ten sposób znacząco zmniejszysz ryzyko wystąpienia nowotworu.