Cienie pod oczami mogą być objawem zmęczenia, długotrwałego stresu, nieodpowiedniej diety czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Niekiedy sińce wokół oczy świadczą o poważnych chorobach i schorzeniach. Kiedy należy udać się do lekarza i jak najlepiej poradzić sobie z cieniami pod oczami?
Czym są cienie pod oczami?
Cienie pod oczami, nazywane również workami lub sińcami, powstają w momencie stopniowej utraty elastyczności skóry, przez co staje się ona cienka i przezroczysta. Naczynia krwionośne są bardziej widoczne, a na skórze pod oczami pojawiają się m.in. fioletowe i ciemnobrązowe cienie. Kolor plam pod oczami może świadczyć o konkretnych problemach zdrowotnych. Fioletowe sińce mogą wynikać z odwodnienia, nadmiernej ekspozycji na słońce, nadużywania alkoholu i palenia papierosów oraz nadwyrężenia wzroku poprzez wpatrywanie się w ekran komputera czy telefonu. Z kolei brązowe cienie mogą oznaczać atopowe zapalenie skóry czy świadczyć o niezdrowej diecie. Niekiedy pojawiają się także żółte cienie, które występują u osób przebywających w zanieczyszczonym środowisku, z dużym stężeniem smogu, kurzu i pyłu.
Przyczyny cieni pod oczami
Bardzo często przyczyną cieni pod oczami są uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby od urodzenia mają cienką skórę pod oczami, przez którą przebijają się drobne naczynia krwionośne. Czasami sińce powstają, kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres, jesteśmy zmęczeni i mamy mnóstwo obowiązków. Również niewyspanie oraz problemy ze snem są przyczyną cieni pod oczami. Oprócz tego przyczyną może być nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Narażone są też osoby, które długo wpatrują się w ekran telefonu lub komputera. Sińce mogą również powstać w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce oraz wtedy, gdy niedostatecznie się nawadniamy. Niekiedy ciemne plamy pojawiają się wraz z wiekiem, gdyż skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna.
Cienie pod oczami – choroby
Zdarza się, że cienie pod oczami są oznaką poważnych chorób przewlekłych. Mogą one świadczyć o takich schorzeniach jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba nerek lub wątroby,
- atopowe zapalenie skóry,
- niedoczynność tarczycy lub zapalenie tarczycy,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- zapalenie skórno-mięśniowe,
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
- zarażenie pasożytami,
- anemia.
Warto wiedzieć, że cienie pod oczami bardzo rzadko świadczą o nowotworze. Objaw ten pojawia się dopiero później, podczas terapii przeciwnowotworowej, kiedy organizm jest osłabiony.
Jak pozbyć się cieni pod oczami?
Aby pozbyć się cieni pod oczami, spróbuj się wysypiać, zadbaj o odpowiednią higienę snu, zwiększ aktywność fizyczną i nawadniaj się. Warto także zmienić dietę na bardziej zbilansowaną, bogatą w owoce, warzywa, tłuszcze roślinne oraz białko. Nie narażaj się na długotrwały stres i ogranicz czas spędzany przed ekranami. Ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Jeśli zmiana stylu życia na zdrowszy nie przyniosła oczekiwanych efektów, proponujemy udać się do lekarza i wykonać badania krwi – morfologię krwi obwodowej, poziom glukozy na czczo, TSH, a także parametry funkcji wątroby i nerek. Warto również zrobić badanie ogólne moczu.
Dodatkowo warto stosować kosmetyki pod oczy zawierające m.in. aloes, świetlik lekarski czy wyciąg z miłorzębu japońskiego. Na etykietach szukaj również witamin, olejów roślinnych oraz D-panthenolu. Pomocne mogą okazać się zimne okłady obkurczające naczynia krwionośne, okłady z plasterków ogórka lub z herbaty. W ostateczności możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które zmniejszają sińce. Do wyboru jest m.in. wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w skórę pod oczami, mezoterapia igłowa oraz przeszczep własnego tłuszczu.