fot. elements.envato.com

Artroskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań, jest natomiast niezastąpiona przy diagnostyce stawu kolanowego. To badanie jak żadne inne pozwala na postawienie trafnej diagnozy a także leczenie.

Co to jest artroskopia?

Artroskopia to inaczej wziernikowanie wnętrza stawów. Wykonanie artroskopii jest wskazane, podczas takich dolegliwości jak urazy stawów, niestabilność ruchów w stawach, złamania śródstawowe, nowotwory w obrębie stawów, zmiany zwyrodnieniowe, obecność ciał obcych w stawie, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory w obrębie stawów.

Przebieg badania artroskopii

Artroskopia – kolano po zabiegu (fot. Shutterstock)

Artroskopia wykonywana jest w warunkach szpitalnych w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg polega na wprowadzeniu artroskopu (bo tak się nazywa to urządzenie) do stawu, poprzez nacięcie. Po jego wprowadzeniu do wnętrza stawu zostaje podany roztwór soli fizjologicznej, co ułatwia lekarzowi obejrzenie stawu. Następnie ocenie podlegają wszystkie struktury wewnątrzstawowe: chrząstki stawowe, błona maziowa, więzadła, mięśnie, łąkotki. Tą część zabiegu nazywamy artroskopią diagnostyczną. Następnie lekarz może wprowadzić do stawu miniaturowe narzędzia chirurgiczne i zastosować leczenie w obrębie stwierdzonej patologii. W przypadku przeprowadzenia w/w procedur mówimy o artroskopii operacyjnej. Przewaga zabiegu artroskopii nad zabiegami z „otwarciem” stawu, polega na tym, że po artroskopii jest znacznie mniej powikłań, wyraźnie krótszy okres rehabilitacji, leczenia i powrotu do „normalnego funkcjonowania” a blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne. Po zabiegu pacjent nie musi pozostawać w szpitalu – po niektórych zabiegach już po kilku godzinach może iść do domu.

Artroskopia kolana: Jakie badania powinny być wykonane przed kwalifikacją do zabiegu?

Aby móc przejść zabieg artroskopii należy mieć skierowanie od specjalisty ortopedy. W przypadku wątpliwości przy diagnozowaniu wykonuje się rezonans magnetyczny, USG, zdjęcie rtg, w zależności od typu dolegliwości.

Artroskopia stawu kolanowego: Przygotowanie do zabiegu

Przystępując do zabiegu należy wykluczyć obecność źródeł infekcji (tj. zęby, migdałki, infekcje górnych dróg oddechowych, żylaki). Obowiązkowo należy wykonać szczepienia przeciw WZW B (żółtaczka typu wszczepiennego). Nie należy golić włosów w miejscu wykonywanej operacji – czynność ta wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem operacyjnym w szpitalu, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Przed zabiegiem należy wcześniej przygotować wyniki wcześniej zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych (morfologia, jonogram APTT, niezbędne badania konsultacyjne). Osoby cierpiące z powodu żylaków są wcześniej konsultowane przez chirurga naczyniowego a po zabiegu przyjmują leki przeciwzakrzepowe (zwykle 10 – 14 dni). Pacjenci na zabieg zgłaszają się na czczo (6 godzin bez jedzenia i 5 godzin bez picia). W dniu poprzedzającym przyjęcie do szpitala można spożyć lekkostrawną kolacje. Osoby leczone przewlekle w trakcie konsultacji lekarskiej zostaną poinformowane o tym, jakie leki należy przyjąć przed zabiegiem. Po przyjęciu na oddział w czasie oczekiwania na zabieg artroskopii, pacjent otrzyma leki o działaniu uspokajającym i nasennym. Szczegółowe postępowanie w okresie poprzedzającym zabieg (artroskopia)
jak i po zabiegu jest bezpośrednio uzależnione od jego rodzaju jak i od rodzaju zastosowanego znieczulenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj