fot. elements.envato.com

Lizyna należy do dwudziestu aminokwasów białkowych najczęściej występujących. Jest polarnym aminokwasem, organicznym związkiem chemicznym. Należy do tzw. aminokwasów niezbędnych, które muszą być dostarczone wraz z pożywieniem, nie są bowiem syntezowane przez organizm. Ponieważ ma ona dodatni ładunek pH komórki, wiąże ujemnie naładowane cząsteczki kwasów nukleinowych.

Dwukrotny laureat Nagrody Nobla Luis Pauling, ogłosił, że lizyna wspólnie z witaminą C, utrudnia lipoproteinie a tworzenie osadów arteriosklerotycznych. Jest to niezmiernie ważne dla osób chorych na choroby serca i krwiobiegu, oraz przy zapobieganiu miażdżycy. Luis Pauling zaleca w profilaktyce chorób serca i układu krążenia przyjmowanie co najmniej 500 mg lizyny i nie mniej niż 2 g witaminy C dziennie.

Lizyna przyczynia się do syntezy białka oraz absorpcji wapnia w organizmie człowieka. Jest szczególnie polecana osobą z kontuzjami, bowiem przyspiesza gojenie tkanki mięśniowej.

Rola Lizyny

Rolą lizyny w naszym organizmie jest wchłanianie wapnia, poprawa koncentracji umysłowej. Jest bardzo istotna w okresie rozwoju, ponieważ jest niezbędna przy budowie białek, głównie w mięśniach i kościach. Łagodzi objawy grypy, przeziębienia i opryszczki. Jest obecna przy budowie kolagenu, przy tworzeniu hormonów, przeciwciał i enzymów. Uczestniczy w procesach odnowy tkanek, wytwarzania przeciwciał, stymulacji wzrostu. W połączeniu z dużymi dawkami antyoksydantów w dużej mierze wpływa na procesy antykancerogenne.

Niedobór lizyny powoduje anemię, wypadanie włosów, następują objawy rozdrażnienia i zmęczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj