Zgaga objawia się nieprzyjemnym, bolesnym, niekomfortowym pieczeniem w okolicach mostka i przełyku, pojawiającym się najczęściej po zjedzeniu posiłku. Zawartość żołądka cofa się do przełyku, wywołując wspomniane dolegliwości. Sprawdź, które domowe sposoby na zgagę rzeczywiście przyniosą Ci ulgę.
Czym jest zgaga?
Zgaga (niestrawność) charakteryzuje się bolesnym, piekącym uczuciem występującym w środkowej części klatki piersiowej lub górnej części żołądka. Stamtąd ból może rozprzestrzeniać się w górę, zwykle w kierunku gardła, a nawet szczęki i ramion. Podczas gdy łagodne pieczenie ustępuje prawie natychmiast, ciężka lub uporczywa zgaga może utrzymywać się nawet kilka godzin. Czasami towarzyszy jej kaszel, ochrypły głos, próchnica, zapalenie zatok, kwaśny posmak w ustach i problemy z połykaniem.
Zobacz także: Refluksowa choroba przełyku czy dyspepsja?
Ocet jabłkowy
W niektórych przypadkach ocet jabłkowy łagodzi zgagę, w innych pogarsza sytuację. Połknięcie niewielkiej ilości (około łyżeczki) nieprzetworzonego octu jabłkowego zmieszanego z wodą może zmniejszyć kwasowość z żołądku. Nie ma jednak naukowych dowodów na poparcie tych twierdzeń. Możesz wypróbować ten sposób, pod warunkiem, że zastosujesz niewielką ilość rozcieńczonego octu.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest niedrogim, naturalnym produktem. Po prostu rozpuść łyżeczkę sody w filiżance wody. Taka mieszanka pomoże zneutralizować kwas. Uwaga! Soda oczyszczona zawiera sód, skonsultuj się więc z lekarzem, jeśli jesteś na diecie niskosodowej.
Zmień styl życia!
Jeśli masz nadwagę, wprowadzenie niewielkich zmian w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej może złagodzić zgagę. Spróbuj wyeliminować produkty, które wywołują pieczenie w przełyku. Unikaj tłustych lub ostrych potraw, kofeiny, czekolady, napojów gazowanych.
Najprostsze sposoby na zgagę – nie przejadaj się!
Eksperci ostrzegają, że refluks żołądkowo-przełykowy, a wraz z nim nieprzyjemna zgaga często pojawia się tuż po obfitych posiłkach. Większe porcje pogarszają sytuację, osłabiając zwieracz i wpuszczając kwas żołądkową. Ogranicz więc wielkość porcji. Jeśli zaraz po obiedzie poczujesz nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej, następnym razem spróbuj jeść mniej. Jednocześnie upewnij się, że jesz powoli i spokojnie. Postaraj się, by nic Cię nie rozpraszało.
Badania pokazują, że sok cytrynowy podrażnia układ pokarmowy, pogarszając tym samym zgagę. Kwaśne soki cytrynowe, pomarańczowe i grejpfrutowe mogą nasilić objawy.
Sok z aloesu i sok ananasowy
Aloes nie tylko łagodzi oparzenia słoneczne, ale też uciążliwą zgagę. Pamiętaj, by szukać soku przeznaczonego do picia. Wypróbuj też sok ananasowy, który zawiera enzym, zwany bromelainą. Pomaga kontrolować poziom kwasu solnego w żołądku. Kiedy poczujesz nadciągającą zgagę, spróbuj wypić małą szklankę soku ananasowego, by poczuć ulgę. Dodatkowo sok ananasowy jest bogaty w błonnik i wody, które wspierają układ trawienny.
Zgaga? Mięta pieprzowa pomoże
Jeśli nie lubisz smaku octu jabłkowego lub sody oczyszczonej, sięgnij po miętę pieprzową. To składnik wielu leków zobojętniających sok żołądkowy, możesz uzyskać takie same efekty bez przyjmowania tabletki czy pigułki. Przygotuj herbatę miętową, dodaj kilka kropli olejku miętowego do wody lub zjedz miętowy cukierek.
Siła tkwi w naturze, dlatego zanim sięgniemy po leki warto wypróbować domowe sposoby na zgagę.
Może Cię zainteresować: Mięta – czy warto pić? Jakie ma właściwości?