Skurcze przepowiadające
fot. elements.envato.com

Skurcze przepowiadające, zwane również skurczami Braxtona-Hicksa zaczynają się około 6 tygodnia ciąży, ale zazwyczaj nie odczuwa się ich do drugiego-trzeciego trymestru. Przygotowują ciało do porodu, jednak nie sygnalizują, kiedy faktycznie się rozpocznie. Stanowią normalną część ciąży. Sprawdź, jak je odróżnić od skurczy porodowych.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Skurcze porodowe przebiegają według spójnego wzoru, podczas gdy skurcze przepowiadające różnią się czasem trwania i częstotliwością. Skurcze Braxtona-Hicksa symulują prawdziwe skurcze, by przygotować ciało do porodu, ale do niego nie prowadzą. 

Skurcze porodowe trwają około 30-70 sekund i występują w regularnych odstępach czasu. Stają się częstsze w miarę zbliżania się do porodu. Kobieta odczuwa je w jamie brzusznej i dolnej części pleców, a ból może rozprzestrzeniać się na nogi. Zmiana aktywności nie wpływa na ich występowanie.

Z kolei skurcze Braxtona-Hicksa nie przebiegają według określonego wzorca. Ich częstotliwość i czas trwania nie ulegają zmianie. Najczęściej powodują dyskomfort w przedniej części brzucha. Zmiana pozycji lub ruch mogą je zatrzymać.

Jak długo przed porodem występują skurcze przepowiadające?

Po raz pierwszy pojawiają się około 6 tygodnia ciąży, ale przybierają na sile około 20 tygodnia. Zwykle trwają od 30 sekund do 2 minut. Wiele kobiet twierdzi, że przypominają bardziej skurcze menstruacyjne niż porodowe. 

Jeśli właśnie je odczuwasz, napij się wody, skorzystaj z toalety i zmień formę aktywności. W ten sposób złagodzisz objawy. Jeżeli odpoczywałaś na kanapie, kiedy pojawiły się skurcze, wybierz się na krótki, spokojny spacer.

Zobacz również: Domowe sposoby na zaparcia w ciąży 

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Skurcze Braxtona-Hicksa przygotowują organizm do porodu, mogą nawet wykonać część pracy, wzmacniając szyjkę macicy i pomagając dziecku ułożyć się w prawidłowej pozycji. Często zaczynają się bardzo łagodnie. Kojarzą się z uczuciem zaciskania w macicy, które pojawia się i znika. Mogą być silniejsze późniejszych tygodniach ciąży.

Chociaż mogą wystąpić bez powodu, istnieją pewne czynniki, które niejednokrotnie je wywołują:

  • wzmożona aktywność,
  • odwodnienie,
  • pełny pęcherz,
  • współżycie, szczególnie orgazm,
  • ktoś dotyka brzucha przyszłej mamy.

Jak je rozpoznać?

Co prawda nie wywołują bólu, ale na pewno je zauważysz. Niektóre panie twierdzą, że skurcze przepowiadające przypominają łagodne skurcze menstruacyjne, innym kojarzą się z tymczasowym uczuciem zaciskania w określonym miejscu żołądka.

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być sporadyczne, czasami jednak występują regularnie przez kilka minut, a nawet kilka godzin. Nie musisz się jednak martwić, są całkowicie normalne.

 

Kiedy skontaktować się z lekarzem lub położną?

Zawsze skontaktuj się ze specjalistą, jeśli nie możesz rozróżnić skurczy przepowiadających od porodowych. Zadzwoń natychmiast do lekarza lub położnej, jeśli:

  • masz krwawienia z pochwy,
  • wody odeszły,
  • masz silne skurcze, co pięć minut, trwające 30-60 sekund,
  • masz bolesne zawroty głowy,
  • masz obawy dotyczące ruchów dziecka.

Czytaj więcej: Ciąża, poród i laktacja – podstawowe informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj