Wątroba to z jednej strony największy organ w ciele człowieka, z drugiej – jeden z najbardziej funkcjonalnych. Zachodzi w niej ponad 500 przemian chemicznych, które są niezbędne do funkcjonowania całego organizmu, a większość jej zadań jest ściśle wyspecjalizowanych.
Wątroba i jej najważniejsze cechy
Poza tak licznymi procesami chemicznymi, wątroba jest wyspecjalizowana w blisko 5000 procesach, od których zależy życie człowieka. Umiejscowiona jest tuż pod płucami, w górnej części jamy brzusznej. Z powodu swojego bardzo małego unerwienia, o wszelkich chorobach wątroby i dolegliwościach, organizm informowany jest bardzo późno. To prowadzi często do sytuacji, gdy o zmianach na wątrobie dowiadujemy się, kiedy zaszły nieodwracalne zmiany. Na szczęście z mniejszymi dolegliwościami, wątroba doskonale sobie radzi dzięki rozwiniętej funkcji regeneracyjnej.
Podstawowe funkcje
Liczne funkcje, jakie spełnia wątroba można bardzo ogólnie podzielić syntezę (np. czynniki krzepnięcia krwi), metabolizm (np. metabolizuje aminokwasy w glukozę) oraz magazynowanie (np. witamin A, D, K). Do najważniejszych funkcji wątroby można zaliczyć produkcję żółci niezbędnej w procesach trawienia i wchłaniania. Jednocześnie przekształca glukozę w glikogen (i odwrotnie), aby utrzymać prawidłowy jej poziom w organizmie. Cukry, podobnie jak białka, są w wątrobie przekształcane w tłuszcze i już jako kwasy tłuszczowe – spalane. Poza procesami współtowarzyszącymi procesowi trawienia ma za zadanie uchronić nasz organizm przed zatruciem. Najczęściej dochodzi do tego podczas detoksykacji lub degradacji toksycznych związków, np. alkoholu i innych używek. Proces ten nazywany jest biotransformacją. Do bardzo ważnych działań wątroby należy również synteza cholesterolu i trójglicerydów, których prawidłowy poziom w organizmie jest oznaką zdrowia. Nie jest też powszechnie wiadomo, że odpowiedni poziom cholesterolu jest niezbędny do budowy zdrowych komórek. Poza tym cholesterol jest także czynnikiem składowym wielu ważnych dla człowieka hormonów.
Wątroba: Pozostałe funkcje
Choć nie najważniejsze, warto też wspomnieć o innych procesach, w których współtowarzyszy wątroba. Lista jest długa, jednak skupiając się na najważniejszych można zauważyć, że u płodu powoduje wytwarzanie krwi. Po narodzinach funkcja ta ogranicza się już tylko do rozkładania erytrocytów. Ciekawą informacją jest też udział wątroby w termoregulacji organizmu. To oznacza, że pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Ponadto procesy zachodzące w wątrobie wspierają produkcję hormonów, energii i czynników zwiększających ogólną odporność organizmu.