Imbir jest rośliną leczniczą, której właściwości są z roku na rok coraz bardziej doceniane. Imbir od dawna jest lubianą w kuchni rośliną. Stosuje się go jako dodatek do różnych potraw oraz gorących napojów z powodu jego charakterystycznego aromatu. Imbir jest byliną z rodziny imbirowatych i obejmuje blisko 140 gatunków. W naturalnej formie występuje na obszarach południowo – wschodniej Azji, począwszy od Indii, a kończąc na Chinach. Jako roślina zaszczepiona przez człowieka występuje w Korei, Australii, w Afryce, na Madagaskarze, w Ameryce Środkowej, a także na wielu wyspach Oceanu Spokojnego.

Imbir lekarski należy do jednych z pierwszych przypraw z gatunku korzennych, które trafiły do Europy drogami morskimi. Roślinę tą szeroko opisywał Marco Polo oraz Paracelsus. Imbir wykorzystywany jest zarówno w celach jadalnych, zdrowotnych i kosmetycznych, ale również jako trucizna do strzał. Co warto zatem wiedzieć o tej roślinie i kto w szczególności powinien po niego sięgać?

Skład imbiru

Imbir zawiera do 3% olejku eterycznego oraz żywice. Za specyficzny aromat imbiru odpowiedzialne są węglowodory seskwiterpenowe, do których zalicza się między innymi kurkumen, zingiberen, a także β-bisabolen. W roślinie tej znaleźć też można aldehydy, alkohole oraz różnego rodzaju węglowodory monoterpenowe np. cytral, linalol, limonen czy β – pinen. Nośnikiem zapachu jest tutaj zingiberol, a najbardziej aktywnymi biologicznie substancjami są gingerole. Tak bogaty skład chemiczny imbiru sprawia, że od tysięcy lat stosowany jest na różnego rodzaju schorzenia i choroby.

Imbir na układ trawienny

Wiele badań przeprowadzonych nad wpływem imbiru na układ trawienny potwierdza, że stosowanie korzenia tej rośliny jako dodatek do różnych dań wspomaga żołądek oraz jelita. Imbir efektywnie wpływa na wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych co przekłada się bezpośrednio na regulację trawienia. Dodatkowo korzeń imbiru znakomicie wpływa na problem wzdęć, ale ma również działanie rozkurczowe i żołciopędne – co jest szczególne ważne po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach. Stwierdzono również zbawienny wpływ imbiru na ochronę żołądka przed powstawaniem owrzodzeń.

Imbir na bakterie, wirusy i grzyby

Ze względu na przeciwwirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości imbiru zalecany on jest osobom borykającym się np. z bólem gardła czy zapaleniem dziąseł. Badania pokazują, że nawet nieregularne spożywanie naparu z imbiru może przynieść ulgę w różnych infekcjach bakteryjnych czy wirusowych. Warto również wspomnieć, że napar z tej rośliny znakomicie sprawdza się w przypadku zapalenia płuc, gdyż efektywnie wspomaga wydzielanie śluzu.

Imbir a nowotwory

Badania prowadzone na szczurach oraz myszach dowodzą, że związek  o nazwie 6 – gingerol zaliczany do przeciwutleniaczy, wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia guzów nowotworowych. Co więcej, w przypadku ich wystąpienia hamuje ich rozwój. Te same badania pozwoliły naukowcom na wysunięcie wniosku na temat wpływu imbiru na raka okrężnicy. Okazuje się, że myszy, które chronione były poprzez podawanie tego korzenia wykazywały znacznie większą odporność na podawane im komórki nowotworowe. Warto również wspomnieć, że zmniejsza ryzyko on zachorowania na nowotwór jajników.

Imbir – przeciwwskazania

Imbir bardzo często określany jest mianem naturalnej aspiryny, powoduje więc rozrzedzenie krwi. Może być to groźne dla osób, które przyjmują leki przeciw zakrzepicy. Roślina ta nie jest również zalecana kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Warto również wspomnieć, że prowadzone badania wykazały, że stosowanie imbiru powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza przez osoby borykające się z problemem woreczka żółciowego.

Zobacz także: Właściwości lecznicze kminku zwyczajnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj