Czystek zaliczany jest do rośliny zielnej, która przeżywa w dzisiejszych czasach swój renesans. Bardzo często spotkać się można z opiniami mówiącymi o szerokim zakresie stosowania czystka i jego zbawiennych właściwościach leczniczych. Pomimo tego, że o zielu czystka wiedziano już w średniowieczu, to dopiero teraz zyskuje on z roku na rok coraz większą popularność wśród ludzi na całym świecie. Czym zatem jest ta roślina i jakie ma właściwości zdrowotne?
Czystek (łac. Cistus L.) zaliczany jest krzewów z rodziny posłonkowatych. Wyodrębnia się aż 50 różnych gatunków i genetycznych krzyżówek czystka. Rosną głównie w mocno przejrzystych lasach sosnowych oraz dębowych, ale w Polsce czystek spotkać można jedynie na uprawach. Ogólnie ta roślina zielna pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej, skąd w późniejszym okresie rozprzestrzeniła się na wiele innych regionów świata. Jest zaliczana do roślin zimozielonych o wysokości od 60 do 100cm. Posiada spodeczkowate kwiaty o zazwyczaj jasnych kolorach. Czystek lub inaczej róża skalna posiada szereg pożądanych dziś właściwości. Mowa tutaj przede wszystkim o jego oczyszczających i antyoksydacyjnych cechach. To właśnie głównie te cechy sprawiły, że zyskuje on tak wielu zwolenników stawiających na medycynę naturalną.
Z zapisków ludowych traktujących o zielarstwie, dowiedzieć się można, że niegdyś czystek stosowany był w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, chorób wątroby, chorób układu moczowego, chorób skóry, a także dolegliwości związanych ze stawami.
Wpływ czystka na infekcje
Najczęściej spożywany jest w formie naparów i herbatek, ponieważ to właśnie ta forma jego spożycia niesie ze sobą najwięcej korzyści dla zdrowia. Jak się okazuje, spożywanie naparu z tej rośliny jest szczególnie polecane podczas przeziębień, grypy oraz jako środek zapobiegający infekcjom górnych dróg oddechowych. Jak zostało już wcześniej wspomniane, ziele czystka posiada silne właściwości detoksykacyjne. Jest to szczególnie pożądana cecha ze względu na ilość zanieczyszczeń z jakimi spotkać się można dzisiaj zarówno w powietrzu jak i wodzie czy jedzeniu. Picie naparu z czystka jest zatem wskazane dla ludzi palących papierosy oraz mieszkających w mocno zanieczyszczonych miastach (np. obszar Górnego Śląska).
Wpływ na skórę
Według badań przeprowadzonych niezależnie przez kilka zespołów badawczych, regularne picia czystka przynosi również zewnętrzne korzyści. Wszystko to za sprawą sporej ilości antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki, co bezpośrednio ma wpływ na wygląd skóry oraz jej kondycję. Jedną z opinii o zielu czystka jest również to, że redukuje zmarszczki i odmładza, a także pomaga w walce z trądzikiem i egzemą. Jeżeli chodzi o samo przygotowanie tego ziela do zastosowań zewnętrznych, to 10g wysuszonych listków zalać należy 200ml wody po czym gotować przez kilka minut. Następnie wystudzić i w powstałej formie używać jako okładów. Wystudzony napar z czystka stosować można również jako płukanka do ust. Antybakteryjne właściwości jakie posiada ta roślina pozwalają zachować zdrowe dziąsła, zęby oraz świeży oddech. Jest to szczególnie zalecane osobom, u których wystąpiły pierwsze objawy zapalenia dziąseł.
Wpływ czystka na układ krążenia
Bogactwo polifenoli zawartych w czystku ma bardzo pozytywny wpływ na układ krążenia. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy czy zawału serca.
Ochrona przed kleszczami
Jak się okazuje spożywanie czystka może również służyć jako naturalna ochrona przed ukąszeniami kleszczy co jest pożądane w Polsce zwłaszcza w okresie letnim oraz wczesnojesiennym. W przypadku ukąszenia kleszcza, czystek zwiększa efektywność wydalania toksyn.