Wszawica jest chorobą pasożytniczą, często wstydliwą, bo błędnie postrzeganą. Jednak przede wszystkim jest niezwykle dokuczliwa, uporczywe objawy są dla dziecka strasznie męczące. Dziś najczęściej większość z nas decyduje się, na ich usuwanie z zastosowaniem preparatów dostępnych w aptekach, istnieją jednak też domowe sposoby, które umożliwią ich wyeliminowanie. Jak zlikwidować wszawicę u dzieci? Co zastosować?

1. Roztwór z sabadyli na alkoholu – jest ona roślinną byliną, można zapytać w sklepie zielarskim. Roztworem na alkoholu delikatnie zwilżamy włosy, obwiązujemy całe włosy chustą. Po upływie godziny myjemy głowę. Do ostatniego płukania powinno się dodać trochę octu.

2. Wyczesywanie – potrzebny będzie bardzo gęsty grzebień (dostępny w aptekach), stopniowo wyczesujemy gnidy z włosów po każdym zabiegu usuwania wszy. Na zakończenie konieczne jest dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie używanych grzebieni i szczotek.

3. Oliwa – to jedna ze skutecznych metod pozbycia się wszy. Oliwa spowoduje uduszenie się tych pasożytów. Należy wetrzeć ją we włosy oraz skórę głowy, następnie nałożyć czepek lub szczelnie owinąć głowę ręcznikiem i położyć się spać. Rano wyczesujemy włosy i dokładnie myjemy. Wskazany jest szampon z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.

4. Sól i ocet – ćwierć szklanki soli należy wymieszać z taką samą ilością octu. Taki preparat przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i opryskujemy włosy tak, aby były wilgotne. Należy założyć czepek i pozostawić miksturę na włosach na około 2 godziny. Następnie konieczne jest dokładne umycie włosów i zastosowanie odżywki. Zabieg można powtarzać w trzydniowych odstępach, aż uznamy, że zadziałał.

5. Olejek z drzewa herbacianego – jest to środek owadobójczy podarowany nam przez matkę naturę. Ma więc wysoką skuteczność w leczeniu wszawicy. W naczyniu dokładnie mieszamy 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego, 6 łyżeczek naturalnego szamponu oraz 3 łyżeczki oliwy lub oleju kokosowego. Nakładamy na włosy i zakładamy czepek lub ręcznik. Dokładnie spłukujemy po upływie 30 minut. Gdy włosy nadal są mokre, dokładnie je wyczesujemy, w celu usunięcia martwych wszy. Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być w czystej formie stosowany bezpośrednio na skórę.

6. Czosnek na wszawicę u dzieci – ten zapach jest duszący również dla wielu ludzi i zadziała na wszy. Przeciskamy przez praskę 10 ząbków czosnku. Dodajemy 2-3 łyżeczki soku z cytryny. Dokładnie mieszamy, nakładamy na głowę, na pół godziny, po czym spłukujemy dokładnie ciepłą wodą. Powtarzamy co kilka dni, aż wszy całkowicie znikną.

7. Majonez – w jego składzie znajduje się olej, który powoduje duszenie się wszy. Jednak od oliwy jest wygodniejszy w aplikacji. Nałóż obficie majonez na skórę głowy oraz włosy, naciągnij czepek i zostaw na 8 godzin lub na noc. Można powtarzać codziennie aż do całkowitego wyeliminowania pasożyta.

8. Ocet – przygotowujemy roztwór z wodą w proporcjach 1:1, nasączamy włosy i skórę głowy, owijamy ręcznikiem i zostawiamy na godzinę lub dwie. Zdejmujemy ręcznik i dokładnie wyczesujemy gęstym grzebieniem. Przed umyciem jeszcze raz przepłukujemy głowę przygotowanym roztworem, a następnie dokładnie myjemy.

Czytaj również: Objawy wszawicy u dzieci, czyli jak rozpoznać wstydliwego pasożyta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj