16 tydzień ciąży to połowa 4 miesiąca ciąży. Twoje dziecko w tym tygodniu waży już ok. 80-90 g i mierzy 105-120 mm od czubka głowy do krzyża. Rozwój dziecka bezpośrednio przekłada się na zmiany zachodzące w Twoim ciele. Coraz bardziej powiększa się Twoja świadomość bycia w ciąży.
Jak zmienia się Twoje dziecko w 16 tygodniu ciąży?
Na tym etapie rozwoju można już dostrzec u dziecka nieświadomą mimikę twarzy. Rozwijające się mięśnie twarzy pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju min. Maluch potrafi otwierać buzie, marszczyć się, przewracać oczami. Układ kostny dziecka jest już na tyle rozwinięty by dostrzec go w badaniach rtg. Palce są wyraźnie wyodrębnione i ruchliwe, pojawiają się paznokcie. Na języku pojawiają się kubki smakowe. Układ płciowy dalej różnicuję się. U dziewczynek jajniki zstępują z jamy brzusznej do macicy, u chłopców aktywna jest prostata. Dziecko ma już rozwinięte małżowiny uszne, ale jeszcze nie słyszy dźwięków z zewnątrz. Dziecko robi siusiu do płynu owodniowego, średnio co 40 minut.
16 tydzień ciąży: jak zmienia się Twoje ciało?
Twoje piersi dalej przechodzą istną rewolucję. Gruczoły mleczne uaktywniają się co może wiązać się z większą tkliwością piersi. Żyły na Twoich piersiach mogą stać się bardziej widoczne ze względu na zwiększoną ilość przepływającej przez nie krwi. Sutki stają się bardziej wystające i ciemnieją. Twoje macica stale powiększa się, musi bowiem pomieścić rozwijające się dziecko, łożysko i płyn owodniowy, będący środowiskiem dla malucha. Na tym etapie ciąży masz ok. 250 ml płynu owodniowego. Powiększająca się macica może być przyczyną bólów w podbrzuszu. Bóle te nie powinny Cię nadmiernie niepokoić. Jednak bardzo silne czy długotrwałe bóle powinnaś jak najszybciej zgłosić do lekarza. Wysoki poziom progesteronu w Twojej krwi może wpłynąć na zmniejszenie napięcia jelit i spowolnienie procesów trawiennych. Efektem tego mogą być zaparcia, wzdęci i niestrawność. Mogą pojawić się również problemy z kończynami dolnymi. Kurczę łydek, żylaki, uczucie ciężkości nóg czy mrowienia. Wszystko to może mieć związek z zmianą przepływu krwi przez żyły kończyn. Żeby tego uniknąć możesz gimnastykować się, nie zakładać obcisłych spodni i rajstop, nie krzyżować kończyn i odpoczywać z nogami w górze.
Jakie badania możesz wykonać w 16 tygodniu ciąży?
Oprócz rutynowego badania moczu i morfologii na tym etapie ciąży możesz wykonać również inne badania nieinwazyjne z krwi matki. Właśnie w 16 tygodniu ciąży można wykonać test alfafetoproteinowy AFP i test poczwórny. W teście AFP określa się poziom alfa-fetoproteiny, której podwyższony poziom może świadczyć o wystąpieniu wad rozwojowych dziecka. W teście poczwórnym obok poziomu AFP ocenia się również poziom HCG, estriolu i inhibiny. Są to badania pozwalające na wykrycie takich wad dziecka jak zespół Downa czy rozszczepienie kręgosłupa. Zaleca się ich wykonanie u kobiet u których z powodu wieku, bądź predyspozycji genetycznych istnieje zwiększone ryzyko wystąpienie tych wad i które nie zrobiły wcześniej testu PAPPA i USG genetycznego.
Zobacz także: 17 tydzień ciąży