Kwasy omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, absolutnie niezbędne w naszej diecie. Omega-3 mają ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, w tym układu krwionośnego, dlatego tak istotne jest, aby w codziennej diecie znalazła się ich odpowiednia ilość.
Znaczenie kwasów omega-3 w funkcjonowaniu układu krwionośnego
Kwasy omega-3 pełnią ważną rolę w organizmie człowieka i decydują o prawidłowym funkcjonowaniu wielu organów i układów. Największy wpływ mają na układ krwionośny, gdyż wspomagają pracę całego układu krążenia, w tym serca. Niektóre badania dowodzą, że jedzenie ryb, które zawierają duże ilości kwasów omega-3 , raz w tygodniu, znacząco zmniejsza ryzyko chorób serca prowadzących nawet do śmierci. Dodatkowo kwasy omega-3 przeciwdziałają arytmii, dzięki czemu ich duża zawartość w diecie, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca podczas zawału mięśnia sercowego. A niestety arytmia w połączeniu z zawałem stanowi poważne zagrożenie życia. Ponadto kwasy omega-3 przyczyniają się do wzrostu poziomu dobrego cholesterolu we krwi, a obniżają poziom złego cholesterolu. W związku z tym osoby spożywające dużą ilość nienasyconych kwasów są mniej narażone na miażdżycę oraz choroby układu krążenia. Poza tym kwasy omega-3 wpływają na rozrzedzenie krwi, przeciwdziałają zapaleniom w tętnicach i zapobiegają przyklejaniu się krwinek do ścianek naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo powstawania zatorów i zakrzepów, które mogą być groźne dla zdrowia i życia.
Wpływ kwasów omega-3 na inne funkcje organizmu
Oprócz ogromnego wpływu kwasów nienasyconych omega-3 na układ krwionośny, wspomagają one inne funkcje organizmu. Są niezbędne między innymi do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wspomagają kształtowanie się mózgu już w okresie życia płodowego, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia ilość tych kwasów w diecie kobiet ciężarnych. Omega-3 poprawiają również przepływ bodźców nerwowych w mózgu oraz ukrwienie tego organu, co wpływa na lepszy rozwój mózgu oraz wyeliminowanie problemów z koncentracją. Kwasy te wpływają także na sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Oprócz tego kwasy nienasycone wchodzą w skład siatkówki oka, dlatego u osób starszych niedobór tych składników może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i pogorszenia wzroku. Wpływ kwasów omega-3 jest zauważalny również u dzieci, bowiem maluchy, w których diecie nie ma wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 są bardziej narażone na wystąpienie wad wzroku. Kwasy chronią nasze stawy przed zapaleniami i wpływają na łatwiejsze wchłanianie się wapnia, dlatego są niezbędne w diecie osób cierpiących na osteoporozę i inne choroby kości. Co ciekawe, kwasy te wpływają również na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka trzustki oraz narządów, takich jak macica, prostata czy piersi.
Jakie produkty zawierają największą ilość kwasów omega-3 ?
Najwięcej kwasów znajdziemy w rybach. Kwasy te występują w największych ilościach w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, śledź, morszczuk, dorsz czy halibut. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kwasów należy spożywać co najmniej dwa posiłki zawierające ryby w tygodniu. Kwasy nienasycone są zawarte również w owocach morza. Omega-3 jest również zawarty w dużej ilości w produktach roślinnych takich jak siemię lniane, produkty sojowe, orzechy czy pestki dyni. Trzeba jednak zaznaczyć, że produkty roślinne zawierają inną odmianę kwasów tłuszczowych, która wprawdzie też korzystnie wpływa na nasz organizm, jednak nie zastąpi kwasów tłuszczowych zawartych w rybach. Kwasy te są dostępne również w formie suplementów diety, jednak tak jak w przypadku każdego składnika odżywczego, z kwasami nienasyconymi również nie można przesadzać. W związku z tym lepiej zdecydować się na zrównoważoną dietę, która w naturalny sposób dostarczy organizmowi wymaganej ilości kwasów omega 3 .