Wiele osób nie lubi wiśni za ich często kwaśny smak i wybiera jedynie ten owoc w formie przetworów – dżemów lub soków. To oczywiście błąd, ponieważ najwięcej wartości odżywczych wiśnia posiada w stanie surowym. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę, ale właściwości prozdrowotne wykazują również kwiaty wiśni oraz kora.
Wiśnia zaliczana jest do do rodziny różowatych i swym zasięgiem obejmuje strefy umiarkowane półkuli północnej – głównie Wschodnia Azja. Ogólnie spotkać się można aż z 60 różnymi gatunkami wiśni, z czego w Polsce rosną jedynie dwie odmiany – wiśnia karłowata oraz wiśnia ptasia. Oba rodzaje drzew są zarówno uprawiane jak i występują w formie dzikiej. Pierwsze wzmianki o wiśni pochodzą już z 1500 roku p.n.e. kiedy to ceniono ją nie tylko za jej oryginalny smak, ale również za właściwości lecznicze, które oferowała. Surowe wiśnie posiadają bowiem wiele cennych minerałów oraz witamin, które są niezbędne w codziennej diecie. Zawierają również naturalne przeciwutleniacze, które jak wiadomo są skuteczną bronią w profilaktyce antynowotworowej. Warto zatem poświęcić chwilę i przyjrzeć się bliżej tym smacznym oraz zdrowym owocom.
Skład
Dojrzałe owoce to praktycznie w większości woda, która występuje w postaci słodko-kwaśnego, czerwonego soku. Wielką ich zaletą jest niskokaloryczność, która jest szczególnie istotna w przypadku różnorodnych diet odchudzających. 100 gram owoców wiśni to wartość energetyczna około 50 kcal. Ta sama ilość produktu zawiera również 1 gram białka, 0.3 gram tłuszczu, około 12 gram węglowodanów, a także 1.6 gram błonnika. W 100 gramach tego owocu znajduje się również 10 mg witaminy C, 2.1 µg witaminy K, 0.07 mg witaminy E, około 1300 IU witaminy A, 8 µg kwasu foliowego, 0.044 mg witaminy B6, 0.4 mg niacyny, 0.04 mg ryboflawiny oraz 0.03 mg tiaminy. Jeżeli chodzi o pierwiastki zawarte w wiśni to 100 gram zawiera 16 mg wapnia, 0.032 mg żelaza, około 10 mg magnezu, 15 mg fosforu, 173 mg potasu, 3 mg sodu oraz 0.1 mg cynku. Widać zatem, że wiśnia cechuje się dosyć sporą zawartością niektórych mikro oraz makroelementów.
Wiśnie na krew oraz serce
Głównymi składnikami wiśni, które pozytywnie wpływają na krew są potas, magnez, wapń oraz błonnik. Potas zbawiennie wpływa na ciśnienie krwi regulując je oraz utrzymując na odpowiednim poziomie. Usuwa również z organizmu nadmiar sodu, który jest niestety częstą przyczyną nadciśnienia tętniczego. Wapń oraz magnez należą do grupy pierwiastków wspomagających pracę serca oraz sprawność rozprowadzania krwi po całym organizmie. Ostatnim z wymienionych składników był błonnik. Pomimo tego, że owoce te nie są jego najlepszym źródłem to jednak regularne spożywanie tego owocu w sezonie może poskutkować obniżeniem poziomu złego cholesterolu. Błonnik reguluje również pracę jelit, usuwa z nich stare złogi powstałe z resztek jedzenia, a także wspomaga procesy odchudzania poprzez zadawanie uczucia sytości. Warto również wspomnieć, że wiśnie zawierają witaminę C, która dba o kondycję naczyń krwionośnych.
Wiśnie a nowotwory
Wielokrotne badania naukowe dowiodły, że owoce te zawierają pokaźne ilości przeciwutleniaczy. Do jednych z nich zalicza się antocyjany będące barwnikami z grupy flawonoidów. To właśnie dzięki nim mają tak charakterystyczny kolor. Warto również zapamiętać, że im ciemniejszy oraz głębszy kolor wiśni tym przeciwutleniaczy jest więcej.
Wiśnie na nerki oraz pęcherz
Spoglądając w ich skład zauważyć można, że występuje w nich spora ilość potasu oraz sód. Oba ta pierwiastki mogą być przydatne w leczeniu różnorodnych schorzeń dotykających układu moczowego. Działają bowiem moczopędnie przez co są w stanie przynieść ulgę np. w kamicy nerkowej.
Zobacz także: Właściwości lecznicze kiwi