Badanie USG miednicy jest jednym z podstawowych badań układu rozrodczego kobiety. Pozwala wyjaśnić wiele przypadłości i wykryć niektóre choroby. Może być wykonywane przez powłoki brzuszne lub metodą dopochwową, w zależności od zaleceń lekarza.

Kiedy zaleca się wykonanie badania USG miednicy?

Wskazaniem do wykonania USG miednicy są zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza i brzucha, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nietrzymanie moczu oraz zmiany w okolicach macicy, jajników lub błony śluzowej. USG miednicy wykonuje się również w diagnostyce niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży. Czasami dzięki badaniu diagnozuje się nieprawidłowości w budowie narządów rodnych oraz lokalizuje się wewnętrzne formy środków antykoncepcyjnych. W położnictwie USG miednicy wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży na wczesnym etapie, a później dzięki USG monitoruje się rozwój płodu.

Jak często wykonywać USG miednicy?

Badanie to ma szczególne zastosowanie w trakcie leczenia niepłodności i w takiej sytuacji powinno być wykonywane na każdej wizycie u ginekologa. W takim przypadku badanie pozwala na określenie wzrostu pęcherzyka Graffa. Z kolei, jeżeli kobieta jest całkowicie zdrowa i nie występują u niej żadne niepokojące objawy, takie jak nieregularne miesiączki czy nieuzasadnione bóle podbrzusza, USG nie jest konieczne. Jest to jedynie badanie uzupełniające i nie może zastąpić klasycznego badania ginekologicznego.

Jak wygląda badanie USG miednicy?

Przed tego typu badaniem lekarz ginekolog przeprowadza wywiad lekarskim, podczas którego pyta między innymi o datę ostatniej miesiączki, o to czy pacjentka rozpoczęła współżycie seksualne oraz czy obserwuje u siebie jakieś niepokojące dolegliwości. Badanie ma inny przebieg w zależności, czy jest przeprowadzane metodą przez powłoki brzuszne czy metodą transwaginalną.

W przypadku USG miednicy wykonywanym dopochwowo, kobieta musi rozebrać się od pasa w dół i położyć na leżance w gabinecie lekarskim. Następnie jest proszona o zgięcie nóg w kolanach, a do jej pochwy lekarz ginekolog wprowadza sondę ultrasonograficzną, na którą założona jest specjalna osłonka lub prezerwatywa. Na sondzie znajduje się również żel, który ułatwia przewodzenie fali dźwiękowej i umożliwia wykonanie badania. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Może sprawiać uczucie dyskomfortu, ale dzieje się tak głównie w sytuacji, w której kobieta cierpi na ostre zapalenie. Wtedy badania lepiej nie przeprowadzać i najpierw wyleczyć infekcję.

Jeżeli USG miednicy jest przeprowadzane przez powłoki brzuszne, kobieta nie musi się rozbierać, a jedynie odsłonić dolną część brzucha. Podczas badania lekarz nakłada na brzuch żel umożliwiający obrazowanie, a następnie przesuwa sondę po brzuchu, delikatnie go naciskając.

Wyniki badania są dostępne natychmiast – lekarz widzi je na ekranie, a dodatkowo ma możliwość wykonania zdjęć, na których będą widoczne badane narządy. Urządzenie do ultrasonografii daje możliwość oceny wielkości poszczególnych narządów, na przykład jajników, i podczas USG miednicy, takie parametry są często określane.

Jak się przygotować do badania?

Przed badaniem USG przeprowadzanym przez powłoki brzuszne należy mieć wypełniony pęcherz moczowy, aby narządy wewnętrzne były lepiej widoczne. Nie dotyczy to kobiet w 11. i późniejszych tygodniach ciąży, ponieważ w ich przypadku, macica jest dobrze widoczna bez potrzeby wypełniania pęcherza. Z kolei, jeśli badanie USG miednicy ma być wykonywane przez pochwę, pęcherz moczowy należy opróżnić bezpośrednio przed badaniem. Ponadto przed USG przez powłoki brzuszne należy unikać produktów takich jak groch, kapusta czy fasola, ponieważ powodują one powstanie dużej ilości gazów w jelitach, a to może zamazywać obraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj