Chociaż wszyscy deklarujemy, że dobre zdrowie jest bezcenne, niewielu na co dzień inwestuje w nie czas i pieniądze. Przypominamy sobie o nim dopiero, gdy nas coś boli. Dlatego częściej sięgamy po leki niż suplementy. A jednak suplementy mogą być skuteczną profilaktyką i uchronić nas przed chorobami.
Główne różnice pomiędzy suplementami a lekami
Suplement diety klasyfikuje się jako produkt spożywczy, a nie leczniczy. Suplementy zatem podlegają tym samym regulacjom co żywność. Aby zostać dopuszczone do sprzedaży, nie mogą być uznane za szkodliwe. W przeciwieństwie do lekarstw jednak, nie ma rygorystycznych wymogów odnośnie kontroli suplementów diety.
Lek natomiast musi mieć przebadane działanie na ludziach, a obowiązkiem producenta jest wykazać, że jego produkt zapobiega chorobom albo leczy. Lekarstwa są również poddawane większej ilości kontroli, od badania substancji począwszy, po kontrolę na każdym etapie produkcji.
Lekarstwa od suplementów różnią się też dozą. Mogą zawierać ten sam składnik, ale lek w wielokrotnie wyższym stężeniu. Z tej przyczyny leki muszą być brane po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, a suplementy są powszechnie dostępne.
Więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Nie zawsze potrzebujemy uderzeniowego stężenia danej substancji odżywczej. Czasami chcemy po prostu uzupełnić braki w diecie i suplementy mogą się wtedy doskonale sprawdzić.
Czy łączenie suplementów z lekami jest bezpieczne?
Suplement nie leczy, ale może wspomagać leczenie, a także uzupełniać dietę w niezbędne witaminy i minerały.
Suplementy i leki powinny być ostrożnie łączone. Niektóre mogą wchodzić w reakcje.
Jednak wiele lekarstw ma skutki uboczne, osłabia organizm i zubaża florę bakteryjną. Suplementy mogą wtedy przyspieszyć powrót do pełni sił.
Różnice między witaminą a suplementem
Witaminy stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania. W naturze występują w owocach, warzywach, mięsie, nabiale i produktach zbożowych.
Witaminy mogą też być suplementowane albo występować w formie leku. Różnica leży w stężeniu.
Jednak nie każdy suplement zawiera witaminy. Suplementy mogą składać się też z minerałów, ekstraktów roślinnych, aminokwasów, białek, błonnika albo probiotyków.
Jak rozpoznać suplement dobrej jakości?
Żeby ocenić skuteczność produktu, suplementacja powinna trwać przynajmniej 3 miesiące.
Producent powinien przede wszystkim rzetelnie i jasno informować o składzie. Nie jest to niestety tak powszechną praktyką, jak mogłoby się wydawać.
Suplement suplementowi nie równy, dlatego należy je kupować u producenta z zapleczem do produkcji bezpiecznych, wysokiej jakości suplementów.
Rynek suplementów jest bardzo duży, ale odpowiedzialni producenci powinni wyróżnić się wysokimi standardami.
Przykładem może być https://pure4me.pl/, który posiada własne laboratorium. Produkcja suplementów odbywa się w sterylnych warunkach farmaceutycznych. Co więcej, nie tylko działanie samych składników jest testowane klinicznie, ale również forma, w jakiej dana substancja najlepiej się przyswaja. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania technologiczne połączono z ekstraktami z upraw ekologicznych.