Zapalenie nagłośni u dzieci, może być szczególnie niebezpieczne. Stanowi rzadką chorobę o podłożu bakteryjnym. Dotyczy górnej części krtani o nazwie nagłośnia. Jest to jej element, który oddziela drogi pokarmowe od oddechowych w takcie przełykania. Schorzenie to, w przypadku naszych pociech wyjątkowo szybko postępuje i może doprowadzić do całkowitej niedrożności dróg oddechowych, już w ciągu kilku godzin. Jeśli zostanie zbyt późno rozpoznane to aż 30-50% przypadków kończy się śmiercią. Na jakie więc objawy i zachowania dziecka zwrócić uwagę i kiedy bezwzględnie wezwać pogotowie podejrzewając zapalenie nagłośni?
1. Zapalenie nagłośni, w niektórych przypadkach, rozpoczyna się od intensywnych dolegliwości bólowych w obrębie gardła.
2. Podstawowy i najbardziej charakterystyczny objaw zapalenia nagłośni stanowi duszność.
3. Pojawia się wzmożony wysiłek oddechowy.
4. Oddech staje się zdecydowanie płytszy oraz przyspieszony.
5. Dziecko jest zdenerwowane, zaniepokojone.
6. Występuje pobudzenie ruchowe.
7. W większości przypadków dzieci mają gorączkę.
8. Problemy z oddechem sprawiają, że dziecko ma stale otwartą buzię.
9. Pojawia się narastający świst krtaniowy.
10. Objawem zapalenia nagłośni jest również ślinotok, jako konsekwencja zaburzeń przełykania.
11. Barwa głosu zostaje stłumiona, w wyniku zmniejszenia się przestrzeni rezonacyjnej w gardle dolnym, głos nazywany jest wówczas dość często „głosem baranim”.
12. Dziecko, aby ułatwić sobie oddychanie zachowuje się specyficzny sposób: pochyla się do przodu, wspiera na rękach i odchyla głowę ku tyłowi.
13. Widoczna jest znacznie intensywniejsza praca mięśni oddechowych w klatce piersiowej.
14. Dziecko staje się zmęczone, blednie.
Jeśli u dziecka pojawiają się duszności, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Nasza pociecha wymaga hospitalizacji. W niektórych przypadkach wcześnie wykrytego schorzenia możliwe jest leczenie antybiotykiem i obserwacja. Niekiedy zachodzi konieczność intubacji, którą utrzymuje się przez 2-3 dni. Ostatecznością, wykonywaną w celu ratowania życia jest przeprowadzenie tracheotomii, dla udrożnienia dróg oddechowych.
Pacjent z zapaleniem nagłośni powinien pozostawać pod opieką doświadczonego zespołu lekarzy, a pośród nich anestezjologa oraz laryngologa, z uwagi na fakt, iż przeprowadzenie intubacji może być silnie utrudnione, jak również może zajść konieczność natychmiastowego wykonania tracheotomii.
Czytaj również: Zapalenie nagłośni u dzieci – rozpoznanie, zagrożenia i leczenie