Alergia to problem, który dotyczy kilku tysięcy dzieci w Polsce. Postawienie trafnej i jednoznacznej diagnozy u najmłodszych, w konfrontacji z niespecyficznymi objawami bywa kłopotliwe. Dlatego już sam etap rozpoznania i rozpoczęcia leczenia bywa trudny.
Warto jednak zwrócić uwagę, iż dolegliwości alergiczne bywają silnie uciążliwe nawet dla osoby dorosłej, a co dopiero mówić o dziecku, które nie potrafi nawet wydmuchać noska przy przewlekłym nieżycie. Objawy pojawiające się jako skutek rozmaitych reakcji nadwrażliwości mogą powodować, że dziecko będzie stale rozdrażnione, płaczliwe, może być również apatyczne lub nadmiernie pobudzone. Jak radzić sobie z alergią u dziecka, aby symptomy nie były tak dokuczliwe dla malucha i aby nie zwariować?
1. Wizyta u alergologa – to konieczność, skieruje nas do niego pediatra. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad – zależnie od wieku dziecka, z nim samym, z matką, jeśli karmi piersią lub dziecko jest małe. Wszystkie informacje mogą być przydatne, w celu ustalenia co powoduje reakcje nadwrażliwości.
2. Unikanie kontaktu z alergenami – Jeśli u dziecka występuje rodzaj alergii pokarmowej, rodzic musi zadbać o właściwą dietę i unikanie w niej składnika powodującego nieprzyjemne objawy. To również rodzice odpowiadają za zmniejszenie, a właściwie maksymalne ograniczenie środowiskowej ekspozycji na alergeny.
3. W przypadku alergii wziewnych całkowite unikanie np. pyłków roślin nie jest możliwe. Konieczne jest więc działanie objawowe. Podaje się wówczas leki przeciwhistaminowe – dospojówkowe lub donosowe, które pomagają ograniczyć objawy nieżytu nosa oraz spojówek.
4. W przypadku alergii wziewnych powinniśmy być na bieżąco z informacjami dotyczącymi aktualnego pylenia roślin, czyli śledzić kalendarz pyleń. Gdy w otoczeniu występuje maksymalne stężeni pyłków, najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawanie w zamkniętych pomieszczeniach lub w miarę możliwości zorganizowanie sobie wyjazdu w miejsce, gdzie natężenie obecności pyłków plasuje się na zdecydowanie niższym poziomie – tereny nad morzem lub góry. W takim czasie zalecane jest unikanie brania udziału w zajęciach na świeżym powietrzu. W pracy, domu oraz samochodzie powinno się korzystać z filtrów powietrza.
5. Jeśli w domu mieszka mały alergik, ale również i ten starszy to domownicy powinni wyjątkowo dbać o regularne i dokładne sprzątanie.
6. Gdy wychodzimy z dzieckiem z domu, w okresie pylenia, dla stworzenia bariery przed pyłkami warto włożyć mu okulary, czapkę z daszkiem lub nawet maseczkę ochronną.
7. W okresie pylenia najlepszym czasem na odbycie spaceru dla alergika jest czas po długotrwałych opadach deszczu lub przynajmniej godziny popołudniowe, gdy pyłki opadają na ziemię.
8. Gdy wracamy do domu, ze spaceru, w okresie pylenia, powinniśmy od razu przebrać siebie i dziecko, wziąć prysznic, umyć głowę. Jeśli dopuścimy do przedostania się pyłków do pościeli, mogą wywołać pojawienie się objawów nocnych takich jak blokada oczu, kaszel, świąd spojówek.
9. Dla złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości zaleca się również płukanie nosa i jamy ustnej oraz przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej.
10. Odczulanie to jedyna znana współczesnej medycynie metoda leczenia alergii, jednak nie każdy zostanie do niej zakwalifikowany. Wykazuje wysoki poziom skuteczności i pozwala na stałe zapomnieć o dokuczliwych objawach lub przynajmniej prowadzi do ich zminimalizowania.
11. Płukanie nosa roztworem wody z solą – sprawdzi się u nieco starszych dzieci, które cierpią z powodu alergii wziewnych. W aptekach dostępne są specjalne irygatory. Przegotowaną wodą z solą płucze się nozdrza, wpuszczając wodę jedną dziurką, a ona wypływa drugą. Czynność powtarzamy z obydwu stron. Pozwala to na skuteczne oczyszczenie, a dodatkowo sól posiada właściwości antybakteryjne.
12. Zanim wyjdziesz z dzieckiem z domu, posmaruj okolice jego nosa cienką warstwą wazeliny. Tłusta powłoka wyłapie, choć cześć substancji uczulających i uniemożliwi im, wnikniecie do organizmu.
13. Mieszkanie powinno się wietrzyć po intensywnych opadach deszczu lub po godzinie 22, gdy dochodzi do opadnięcia pyłków. W ciepłe, letnie dni można pozostawić okno otwarte na noc, dzięki czemu zyskujemy większy napływ świeżego powietrza.
14. Jeśli dziecko przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, należy pilnować, aby jak najwięcej piło, gdy śluzówki są wysuszone, silniej reagują na substancje alergizujące.
15. Podłoga, meble i wszelkie sprzęty, przy alergikach powinny być zdecydowanie częściej zmywane na mokro.
16. Pościel powinna być często zmieniana i prana, jednak należy unikać jej suszenia i wietrzenia na dworze, gdyż w ten sposób przenosi się do domu duże ilości pyłków, które lokują się w różnych miejscach, nie tylko na samej pościeli i mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.
17. Nie należy przynosić do domu bukietów z polnych kwiatów.
18. Domownicy i osoby z otoczenia małego alergika nie powinny używać perfum o silnych zapachach.
19. Jeśli alergia dziecka ma związek ze zwierzętami, nie należy trzymać ich w domu i ograniczyć wizyty u znajomych, którzy je posiadają. Istnieją sposoby na uniknięcie reakcji alergicznej przy krótkiej wizycie, jednak koniecznie porozmawiaj o tym z alergologiem, aby wiedzieć, co robić, jeśli np. dziecko zostanie zaproszone do domu kolegi na urodziny.
20. Jeśli alergia dziecka jest bardzo silna i grozi reakcją anafilaktyczną i wstrząsem konieczne jest, aby zawsze w jego zasięgu była specjalna ampułkostrzykawka z adrenaliną, a najlepiej dwie. Dopóki dziecko jest małe, to rodzic musi tego pilnować i w razie konieczności zastosować. Niezbędne jest również poinformowanie o silnej nadwrażliwości personelu przedszkola, szkoły. Można również poprosić wychowawcę o zorganizowanie lekcji informacyjnej dla dzieci, bo czasem najszybciej będzie mógł zareagować w szkole kolega i uratować życie.
Czytaj również: Jak sprawdzić i dbać o jakość powietrza w domu i mieszkaniu?