Z pewnością pojawienie się krwawienia z ucha stanowi objaw silnie niepokojący i większość rodziców na taki widok wpadnie w panikę. Najczęściej jednak nie będzie to nic bardzo groźnego, a przyczyn może być wiele. W pobliżu ucha środkowego znajdują się dwa naczynia tętnicze, do których uszkodzenia dochodzi niezwykle rzadko, tak więc najczęściej mamy do czynienia z wydostawaniem się z ucha niewielkiej ilości świeżej krwi, często również pomieszanej z treścią ropną. Pochodzi ona wówczas z mniejszych naczyń żylnych.

Jakie znamy przyczyny wycieku krwi z ucha?

Za zdecydowanie najpowszechniejszą uznaje się URAZY. Krwawienie może pochodzić wówczas z przewodu słuchowego lub błony bębenkowej. Skaleczenie, zranienie powstaje najpowszechniej jako konsekwencja niewłaściwego czyszczenia uszu lub włożenia do środka ciała obcego, co jest dość powszechne u młodszych dzieci. Poważniejsze urazy są zdecydowanie bardziej incydentalne i dotyczą głównie uczestnictwa w wypadkach komunikacyjnych lub upadku z wysokości. Wówczas może wystąpić złamanie kości skroniowej, złamanie podstawy czaszki. W konsekwencji dochodzi do rozerwania przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej. Jeśli w takiej sytuacji dochodzi do silnego, wodnistego wycieku z ucha, podbarwionego krwią może świadczyć to o pęknięciu opon mózgowo-rdzeniowych i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Drugą, najczęstszą przyczyną krwi z ucha są STANY ZAPALNE. W sytuacji gdy dochodzi do rozwoju ostrego zapalenia ucha błona bębenkowa może ulec przerwaniu, perforacji, wówczas z ucha wydostaje się wodnisto-krwista wydzielina. Przed jego pojawieniem się występuje zwykle bardzo silny ból w obrębie ucha, w momencie gdy pojawia się wyciek objaw ten ulega znacznemu zmniejszeniu. Wystąpienie ropno-krwistej wydzieliny jest powszechnie jednym z pierwszych objawów zapalenia ucha u dzieci, które cierpią na tę dolegliwość o charakterze nawracającym. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przewlekłą odmianą choroby to możliwe jest wytworzenie się polipa lub ziarniny, które miewają tendencję do samoistnego krwawienia lub jako konsekwencja niewielkiego urazu. Taką prawidłowość zauważa się u dzieci, które chorowały na zapalenie ucha i pojawiały się u nich ropno-krwiste wycieki.

CZYRAK PRZEWODU SŁUCHOWEGO ZEWNĘTRZNEGO – jeśli dojdzie do jego opróżnienia się to z ucha wydostaje się ropno-krwisty wyciek. Jest to stosunkowo rzadka sytuacja, jeśli jednak do niej dochodzi to zanim zaobserwujemy wydzielinę pojawia się bardzo silny ból ucha, który nasila się w czasie jego dotykania.

NOWOTWORY – w niektórych przypadkach wyciek krwi z ucha może świadczyć o chorobie nowotworowej, takiej jak histiocytoza lub rhabdomyosarcoma.

Co robić?

Z pewnością jest to objaw niepokojący, którego żaden rodzic nie powinien bagatelizować. Należy niezwłocznie udać się do pediatry i z pilnym skierowaniem na badanie laryngologiczne. Jeśli krwawienie pojawi się u dziecka w weekend, gdy przychodnia jest zamknięta możemy pojechać na pogotowie lub ostry dyżur szukać pomocy i nie dać się odesłać bez zbadania dziecka przez lekarza.

Czytaj również: Ból ucha u dzieci – groźny i bardzo dokuczliwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj