Zabiegi usuwania znamion skórnych przeprowadza się zarówno w celach zdrowotnych, jak i estetycznych. Czasami mogą stanowić symptom poważniejszych chorób, natomiast innym razem są powodem wstydu i dyskomfortu, co ma miejsce w szczególności w sytuacji, kiedy zmiany są większych rozmiarów. Dowiedz się, jak przebiega usuwanie znamion i jak przygotować się do tego rodzaju zabiegów.
Dermatoskopia jako praktyczny sposób diagnozy
Żeby odpowiednio przygotować się do leczenia zmian skórnych, konieczna jest wstępna konsultacja z dermatologiem. Specjalista przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem, a następnie przechodzi do oględzin wizualnych znamion. Często przeprowadza się także dermatoskopię, która jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym ocenić charakter zmiany. Dzięki niej uzyskuje się informacje dotyczące potrzeby obserwowania danej zmiany, natychmiastowego jej usunięcia lub braku potrzeby podejmowania żadnej interwencji.
Dermatoskop pozwala na wykonywanie zdjęć znamion, które można załączyć do dokumentacji medycznej i na bieżąco kontrolować przez lekarza charakter zmian w obrębie znamion.
Kiedy istnieją wskazania do usunięcia znamion?
Oceniając znamiona, lekarze posługują się podstawowymi kryteriami diagnostycznymi. Zwraca się uwagę w szczególności na to, czy znamię jest:
- asymetryczne – czy jego kształt jest nieregularny i niesymetryczny,
- o nierównej, poszarpanej krawędzi, mocno lub delikatnie odgraniczone od pozostałej części skóry,
- równomiernie zabarwione czy też nie,
- postępujące – czy jego wygląd, kształt i rozmiar zmienia się wraz z upływem czasu,
- wypukłe, czy płaskie i jak dużą powierzchnię zajmuje — za niepokojące uznaje się często zmiany powyżej 5 mm.
Usuwanie brodawek
Brodawki to zmiany skórne, potocznie nazywane również kurzajkami. Mają grudkowaty charakter, bywają dosyć duże i wyróżniają się nieregularną powierzchnią. Nie są bolesne, a wokół nich zazwyczaj nie pojawia się żaden dodatkowy stan zapalny. Wywoływane są przez różne odmiany wirusa HPV. Ich posiadaczami może być nawet 10% społeczeństwa.
Większość osób decyduje się na ich jak najszybsze usunięcie ze względu na to, że należą do wyjątkowo nieestetycznych zmian pojawiających się w różnych, najczęściej widocznych miejscach na ciele. Usuwa się je przy pomocy:
- Lasera – który umożliwia bezproblemowe usunięcie brodawki, bez uszkadzania okolicznych tkanek. Miejsce obejmowane oddziaływaniami zabiegowymi bardzo szybko się goi, a krwawienie nie występuje, co jest niewątpliwą zaletą lasera.
- Metod chirurgicznych – uważanymi za bardziej inwazyjne. Usuwając brodawki, wycina się również część zdrowych tkanek. Zazwyczaj po zastosowaniu metod z wykorzystaniem skalpela, pozostaje większa lub mniejsza blizna.
- Krioterapii – czyli alternatywy dla lasera i skalpela, która polega na wymrożeniu brodawki dzięki zastosowaniu tlenku azotu. Zmiana po jej kilkukrotnym zamrożeniu samoistnie oddziela się od zdrowych tkanek. Zaletą tego rodzaju leczenia jest bezbolesność.
Usuwanie znamion w Katowicach przeprowadza między innymi Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej CMED, które specjalizuje się w tego rodzaju działaniach. W Centrum CMED każdy przypadek jest poddawany szerokiej i kompleksowej diagnozie, istnieje możliwość przeprowadzenia wielu dodatkowych badań i usunięcia zmian. Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszą, zaawansowaną aparaturę diagnostyczną i zabiegową. Z koleidoświadczeni specjaliści pomogą każdemu Pacjentowi.
Usuwanie włókniaków
Włókniaki to niewielkie, łagodne, nowotworowe zmiany, które mają postać miękkich lub twardych guzków. Mogą występować u ludzi w każdym wieku. Nie ustępują samoistnie, zatem każdorazowo konieczne jest ich usunięcie. Leczy się je przy pomocy wspomnianej już krioterapii oraz metod chirurgicznych, a także elektrochirurgicznych. Te ostatnie są rodzajem zabiegów, w których do usunięcia zmienionych tkanek używa się prądu elektrycznego.
Przed rozpoczęciem oddziaływań zabiegowych znieczula się miejsce w okolicy zmiany, a następnie pozbywa się jej przy użyciu specjalnej elektrody. Wybór takiej metody gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i niskie ryzyko powikłań, które nawet jeśli wystąpią, nie są szczególnie dotkliwe. Oprócz włókniaków tą metodą można usuwać również naczyniaki, kłykciny kolczyste, mięczaki zakaźne i ziarniniaki.
Przygotowanie do zabiegów usuwania zmian skórnych
Usuwanie zmian skórnych nie wymaga ze strony Pacjenta szczególnego przygotowania. Wystarczy stawić się na konsultacji oraz wizycie właściwej, które przeważnie odbywają się tego samego dnia, a następnie poddać zabiegowi usuwania zmian wybraną wspólnie z lekarzem metodą.
Techniki zabiegowe dobiera się, biorąc pod uwagę charakter, rozmiar zmian lub ich tendencje do nawracania, preferencje Pacjenta, a także zalecenia lekarza. Po przeprowadzonym zabiegu wystarczy stosować się do zaleceń i już na zawsze można zapomnieć o niepokojącej zmianie.