Najskuteczniejszą metodą ustalania ojcostwa są badania DNA. Daje 100 proc. pewności przy wykluczaniu i niemal 100 proc. przy potwierdzaniu tego rodzaju pokrewieństwa.

DNA to substancja chemiczna organizmu, w której zawarty jest indywidualny kod genetyczny jednostki, otrzymywany przez nią w spadku po biologicznych rodzicach. W związku z tym sprawdzenie tego kodu na 100 proc. wyklucza kandydata na ojca, jeśli się nie zgadza i na 99,99 proc. potwierdza ojcostwo, jeśli jest zgodność między potencjalnym ojcem dzieckiem.

Przebieg badania DNA

Najczęściej do badań DNA wykorzystuje się krew, która zostaje pobrana od dziecka, potencjalnego ojca oraz matki. Jednak w tym samym celu można pobrać dowolną wydzielinę z ciała, próbkę śliny, włos z cebulką, odrobinę skóry czy kawałek paznokcia. Każda z trzech próbek jest badana kilka razy, aby wykluczyć pomyłki. Zebrany materiał rozpuszcza się specjalnymi odczynnikami, które pozwalają wyabstrahować DNA. Następnie określa się cechy uzyskanego kodu genetycznego. Wyniki trafiają do zainteresowanych.

Zastosowanie badań DNA

Testy na ojcostwo wykonuje się najczęściej dla sądu, w przypadkach walki o prawa rodzicielskie, ustalenia alimentów, ustalania spraw spadkowych itd. Są uznaje jednak tylko takie badania, które przeprowadziły jednostki posiadające atest Komisji Hemogenetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Część badań wykonuje się anonimowo, z różnych powodów. Wiele placówek umożliwia to pacjentom. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i można je przeprowadzić nawet u niemowląt. Badania DNA nie są tanie, kosztują około 2 tys. złotych. Na wynik trzeba poczekać od 1 do 2 tygodni. Jednak jest on pewny i badań nie trzeba powtarzać. Na rynku istnieje jednak wiele placówek, które oferują testy tańsze, przyciągając klientów cytowaniem statystyk dotyczących faktu, że co 8 czy co 12 dziecko jest wychowywane nie przez swojego ojca biologicznego. Te same instytucje oferują badania, które z są podejrzane z moralnego punktu widzenia, bo zachęcają klientów do zdobywania próbek w tajemnicy przed innymi zainteresowanymi sprawą.

Zobacz także: Cytologia – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj