Liszajec pęcherzowy noworodków jest nie tyle chorobą co zakażeniem. Czynnikiem powodującym jest gronkowiec. To jedna z przypadłości o charakterze jatrogennym co oznacza, ze może wystąpić na skutek brudnych rąk personelu medycznego zajmującego się noworodkiem. Do jej rozwoju dochodzi zwykle w pierwszych tygodniach życia dziecka. W większości przypadków nie występują objawy ogólne.

Liszajec pęcherzowy – przyczyny

Infekcja gronkowcowa skóry spowodowana przez brudne ręce personelu medycznego w szpitalu gdzie przebywa dziecko, zwykle w okresie okołoporodowym.

Objawy liszajca pęcherzowego

Objawy ogólne najczęściej nie występują, a cała dolegliwość wyróżnia się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Na skórze dziecka pojawia się pęcherz wypełniony jasną, płynną treścią, która następnie przekształca się w ropną. Mogą one pojawiać się w różnej lokalizacji na ciele.

Liszajec pęcherzowy – diagnoza

Jeśli zmian jest dużo, zlewają się w większe skupiska lub pojawiają się powikłania konieczne jest przeprowadzenie badań bakteriologicznych zawartości pęcherza. Jednak samo podstawowe schorzenie stwierdzane jest na podstawie obrazu klinicznego.

Liszajec pęcherzowy – leczenie

Łagodny przebieg dolegliwości sprawia, ze nie wymaga ono najczęściej silnie inwazyjnego leczenia. W większości przypadków wystarczające jest leczenie miejscowe. Środki leczenia ogólnego wprowadzane są w sytuacji gdy zmiany są rozległe, uogólnione lub pomimo stosowanego leczenia nadal się rozprzestrzeniają.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj