Szczotkowanie ciała na sucho to masaż, który wykonuje się za pomocą specjalnej szczotki. Zabieg ten można robić samodzielnie w domu. Co ważne, posiada on wiele zalet m.in. skutecznie zwalcza cellulit i wygładza skórę. Poniżej wymieniamy efekty szczotkowania ciała oraz podpowiadamy, w jaki sposób wykonywać ten naturalny zabieg pielęgnacyjny.
Zalety szczotkowania ciała
Regularne szczotkowanie ciała na sucho, oprócz usuwania martwego naskórka, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zwalcza cellulit oraz rozstępy. Ponadto skóra staje się elastyczna, jędrna i delikatna, a po masażu lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kremach i balsamach do ciała. Co więcej, zabieg ten pobudza naczynia krwionośne i tym samym pozytywnie wpływa na dobre krążenie krwi, a także świetnie działa na układ limfatyczny. Dodatkowo szczotkowanie wyrównuje koloryt skóry i przygotowuje ciało do opalania. Masaż można wykonywać również w okolicy pępka, co ułatwi trawienie oraz wspomoże pracę jelit. Natomiast jeśli masz problem z wrastającymi włoskami czy uczuciem ciężkich nóg, szczotkowanie również w tym przypadku powinno pomóc.
Przeciwwskazania
Istnieje kilka przeciwwskazań do szczotkowania ciała na sucho. Jednym z nich są świeże blizny i rany, których nie wolno naruszać, aż do ich zagojenia. Masażu nie powinny wykonywać także osoby z problemami i chorobami skórnymi takimi jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Również ci, którzy mają podrażnioną skórę, nie powinni poddawać się temu zabiegowi. Natomiast w przypadku osób zmagających się z żylakami lub pękającymi naczynkami, decyzję o masażu szczotką powinno się skonsultować z lekarzem.
W jaki sposób szczotkować ciało?
Wszystkie ruchy szczotką powinny być koliste i delikatne. Ważne, żeby wykonywać je w kierunku klatki piersiowej, od dołu do góry. W ten sposób wspomagamy przepływ krwi w kierunku serca. Szczególnie na początku swojej drogi ze szczotkowaniem zwróć uwagę na ułożenie szczotki – powinno się ją ustawić pod kątem 45 stopni w stosunku do ciała. Dzięki temu włosie nie podrażni zbyt mocno skóry i nie spowoduje bólu. Nogi szczotkuj długimi posunięciami, a brzuch i klatkę piersiową – okrężnymi, spokojnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, żeby omijać okolice piersi oraz wszystkie znamiona i wrażliwe miejsca. Podczas masażu rąk i pleców również wykonuj ruchy w kierunku serca. Pozwoli ci to uzyskać lepsze efekty. Zwróć jednak uwagę, aby nie przyciskać szczotki zbyt mocno do ciała. Jeśli skóra piecze, lepiej zmniejszyć intensywność masażu, a także zmienić szczotkę na taką z nieco bardziej miękkim włosiem. Po zabiegu konieczne jest nawilżenie ciała, aby substancje odżywcze zawarte w kosmetykach mogły lepiej wchłonąć się w skórę.
Jak często szczotkować ciało?
Aby zobaczyć efekty szczotkowania ciała na sucho, zabieg należy wykonywać regularnie. Najlepiej robić masaż co drugi dzień lub nawet codziennie. Powinien on trwać 10-20 minut, natomiast zależy to głównie od tego, które partie ciała są szczotkowane oraz od doświadczenia i potrzeb danej osoby. Zabieg można wykonywać rano, aby rozbudzić się i przygotować ciało na cały dzień, lub wieczorem – w celu odprężenia się, zrelaksowania i rozluźnienia mięśni.
Jaką szczotkę wybrać?
Do szczotkowania ciała na sucho najlepiej wybrać drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem np. z włókna z agawy. Unikaj natomiast włókien syntetycznych, które mogą podrażnić skórę. Warto również zwrócić uwagę na twardość włosia – najlepiej dobrać je do własnych preferencji. Wygodne są szczotki z paskiem lub z rączką, które ułatwiają wykonywanie masażu. Istotne jest także to, aby po każdym masażu dokładnie umyć szczotkę wodą i delikatnym preparatem, a drewno warto już na początku zaimpregnować. Po wyczyszczeniu szczotki należy przechowywać ją w miejscu chroniącym ją przed dostaniem się kurzu i wody. W innym wypadku włosie może pogorszyć stan naszej skóry.