9 tydzień ciąży to pierwszy tydzień trzeciego miesiąca ciąży. Twoje dziecka waży w tym tygodniu ok. 4 g. Od czubka głowy do krzyża ma około 20-30 mm długości, jest zatem wielkości oliwki. Mijający Cię ludzie nie są jeszcze w stanie rozpoznać, że jesteś w ciąży. Ty jednak doskonale odczuwasz już symptomy z nią związane. Systematycznie zażywaj dalej kwas foliowy, zdrowo odżywiaj się, odpoczywaj i unikaj wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych.
9 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Kształt zarodka ulega wyraźnym zmianom. Plecy lekką się prostują i zmniejsza się ogon. Głowa zarodka dalej jest nieproporcjonalnie duża i zbliżona do klatki piersiowej. Na klatce piersiowej pojawiają się brodawki sutkowe. Układ nerwowy intensywnie rozwija się, tworzą się półkule mózgowe, a przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony. Oczy pokrywają błoniaste powieki, pojawiają się dziurki w nosie i górna warga. Układ mięśniowy i kostny dziecka rozwijają się, dzięki czemu dziecko może wykonywać drobne ruchy. Ręce i nogi również systematycznie rosną, przy czym szybciej kształtują się koniczyny górne. Palce w 9 tygodniu ciąży są już ukształtowane, ale połączone błoną. Układ pokarmowy dalej rozwija się i kształtują się jego narządy wewnętrzne. Jelita są nadal zbyt duże by w pełni mieścić się w jamie brzusznej dziecka. Część jelit znajduje się obecnie w pępowinie, co na USG może być widoczne jako wyraźne rozszerzenie pępowiny od strony dziecka. Wykształcają się narządy płciowe, u chłopców jądra, a u dziewczynek jajniki. Jednak na tym etapie jeszcze ich nie widać w badaniu USG. Ciało dziecka obrasta delikatny meszek, tzw. lanugo, które pełni zadanie termoizolacyjne.
Co się dzieje z Tobą w 9 tygodniu ciąży?
Poziom hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej HCG w tym tygodniu osiąga swój szczyt. Możesz obserwować u siebie skutki tego wzrostu, m.in. skóra staję się gładsze, włosy bardziej lśniące, mniej przetłuszczają się i są gęstsze. Twoje piersi są już pewnie nabrzmiałe i bardziej wrażliwe na dotyk. Prawdopodobnie nie mieścisz się już w swoją przed ciążową bieliznę. Zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli jednak wydzielina jest bardzo gęsta, serowata i brzydko pachnie, prawdopodobnie doszło do infekcji pochwy i musisz poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego. Zwiększa się przepływ krwi przez narządy, co może skutkować u Ciebie np. krwawieniem z nosa, albo z dziąseł. Mdłości, nudności i wrażliwość na zapachy mogą osiągnąć w tym tygodniu swoje maksimum. Możesz odczuwać jeszcze bardziej senność i drażliwość.
Jakie badania powinnaś wykonać do 9 tygodnia ciąży?
Powinnaś już być po pierwszej wizycie u ginekologa. Być może miałaś już zrobione pierwsze USG, na którym widać było twojego malucha. W większości prywatnych gabinetów lekarskich wykonuję się na tym etapie tak zwane badanie USG wczesne, które nie jest jednak refundowane przez NFZ. Podczas tej wizyty lekarz na pewno zlecił Ci wykonanie badań rutynowych. Należy do nich badanie krwi, morfologia + oznaczanie grupy krwi i czynnika Rh (jeśli nie miałaś robionych tych oznaczeń wcześniej) + badanie ogólne moczu. W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś też zrobić badania na HCV, HIV, Hbs i WR. Dodatkowo dobrze jest jeśli lekarz zleci badanie obecności przeciwciał na Toxoplazmozę, Cytomegalię i Różyczkę. Jeśli nie miałaś robionej cytologii w ostatnim roku, powinnaś również mieć wykonane te badanie.
Zobacz także: 10 tydzień ciąży