24 tydzień ciąży to drugi tydzień szóstego miesiąca ciąży. Dziecko na tym etapie rozwoju waży około 530-600 g i mierzy 21-23 cm długości w pomiarze od czubka głowy do krzyża. Mimo zwiększonego przypływu energii możesz poczuć potrzebę zwolnienia tempa. Może to wynikać z tego, że Twoje ciało zaczyna się coraz widocznej zaokrąglać, a Ty zaczynasz zdawać sobie sprawę, że jesteś już za półmetkiem swojej ciążowej przygody.
24 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko?
Twarz dziecka jest już praktycznie ukształtowana. Rysy twarzy malucha są już takie, jakie zobaczysz w dniu jego narodzin. Oczy leżą już we właściwym punkcie twarzy, ale pozostają dalej zamknięte. Otworzą się w przyszłym tygodniu. Uszy są również we właściwym dla siebie miejscu i odbierają już dźwięki z otoczenia. Na głowie rosną włosy, rzęsy i brwi również są widoczne. Dziecko jest coraz większe i coraz pełniej wypełnia Twoją macicę. Z czasem maluch będzie z tego powodu coraz mniej ruchliwy. Dziecko gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jego skóra jest coraz gładsza i mniej przezroczysta. Na języku dziecka są już wykształcone kubki smakowe, dzięki czemu maluch czuje smak wód płodowych. Dziecko odbiera świat również przez Twoje reakcję. Jeśli się czegoś przestraszysz, bądź czymś zdenerwujesz, stany tę mogą udzielić się również Twojemu dziecku. Akcja serca dziecka wynosi obecnie około 140-150 uderzeń na minutę. Wszystkie ważniejsze narządy dziecka oprócz płuc już funkcjonują. Płuca dziecka są wypełnione płynem owodniowym, ale zaczynają wytwarzać już surfaktat, tj. substancję chroniącą pęcherzyki płucne przed sklejaniem się. Minie jeszcze kilka tygodni zanim pęcherzyki płucne będą całkowicie uformowane.
Jak zmienia się Twoje ciało w 24 tygodniu ciąży?
Regularnie przybierasz na wadze. W prawidłowym tępię powinnaś odnotowywać około 0,5 kg więcej tygodniowo. Przyrost masy ciała i powiększająca macica i brzuch może skutkować nasileniem takich dolegliwości jak: z układu pokarmowego- zgaga, niestrawność, wzdęcia i zaparcia, z układu moczowego- częste oddawanie oczu i lekkie nietrzymanie moczu, z układu oddechowego- duszności i trudności w złapaniu pełnego oddechu, z układu ruchowego- bóle krzyża, bolące stopy, lekkie zachwianie równowagi i obrzęki nóg. Część tych dolegliwości możesz niwelować odpowiednim odżywianiem i odpowiednią aktywnością fizyczną w ciągu doby. Spożywaj pokarmy bogate w błonnik, pij dużo wody, spaceruj, staraj się odpoczywać z nogami podniesionymi ku górze, poproś partnera o relaksujący masaż stóp wieczorem. Wszystko to pozwoli Ci łagodniej przejść przez kolejne fazy ciąży.
O czym powinnaś wiedzieć w 24 tygodniu ciąży?
Gdyby dziecko urodziło się na tym etapie ciąży, możliwe by było jego przeżycie. Poród po 22 tygodniu ciąży nazywany jest porodem przedwczesnym. Poród przed 22 tygodniem ciąży to poranienie, gdyż dziecko nie jest zdolne do samodzielnego przeżycia. Jeśli poród nastąpi w 24 tygodniu ciąży ze względu na niewykształcone do końca płuca dziecko musi zaraz po takim porodzie przebywać w inkubatorze na oddzielę intensywnej terapii. Poród po 28 tygodniu ciąży zwiększa szanse dziecka na przeżycie do ponad 90 %.
Zobacz także: 25 tydzień ciąży