25 tydzień ciąży to trzeci tydzień szóstego miesiąca ciąży. Dziecko na tym etapie rozwoju waży około 650-750 g i mierzy 22-24 cm długości w pomiarze od czubka głowy do krzyża. Z wyprostowanymi nogami dziecko może mieć 32-35 cm długości. Wszystko zależy od tempa wzrostu malucha, a na tym etapie ciąży dzieci potrafią różnic się wielkością dość znacznie. Ruchy dziecka są już na tyle intensywne, że można je zobaczyć gołym okiem i mogą je poczuć inne osoby. Wystarczy, że w odpowiednim momencie np. ojciec dziecka przyłoży rękę do Twojego brzucha. Dla przyszłego taty będzie to z pewnością bardzo wzruszające doznanie, kiedy również On poczuje ruchy  dziecka.

25 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

25 tydzień ciąży - dziecko 3D
25 tydzień ciąży – dziecko 3D

Ciało Twojego dziecka jest już proporcjonalne. Maluch będzie teraz przybierał na wadze i gromadził tkankę tłuszczową. Twoje dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, a jego ruchy są coraz bardziej skomplikowane. Dziecko może dotykać swoich stópek i trzymać je. Swobodnie porusza paluszkami u rąk i umie zaciskać je w pięść. Już na tym etapie rozwoju dziecko wykazuje prawo lub lewostronność. Na paluszkach dziecka formują się jedyne w swoim rodzaju linie papilarne. Różnicowanie płci dziecka w tym tygodniu będzie ukończone. U dziewczynek pochwa się otwiera, a u chłopców jądra zstępują do moszny. Pojawiają się również zawiązki zębów stałych. Dziecka ma już swój rytm aktywności dobowej. Są godziny kiedy jest bardzo ruchliwe i godziny kiedy śpi. U niektórych dzieci aktywność ta pokrywa się z aktywnością po porodzie. W tym tygodniu otwierają się oczy dziecka. Oprócz oczu nozdrza dziecka również ulegają otwarciu i maluch zaczyna oddychać płynem owodniowym. Płuca nie są jednak na tyle wykształcone aby mogły swobodnie oddychać w przypadku porodu na tym etapie ciąży. Dziecko musiałoby wówczas przebywać w inkubatorze.

Jak zmienia się Twoje ciało w 25 tygodniu ciąży?

Twoja macica dalej powiększa się, obecnie ma wielkość piłki nożnej. Powoduje to przesunięcie przepony ku górze, ucisk żeber i żołądka. Wysoki poziom progesteronu w Twoim organizmie wpływa na spowolnienie opróżniania żołądka z pokarmu. Te czynniki hormonalne i fizyczne powodują takie dolegliwości jak zgaga, zaparcia, niestrawność czy wzdęcia. Duże znaczenie ma przy niwelowaniu ich skutków odpowiednia dieta. Powinnaś spożywać lekkostrawne posiłki, bogate w błonnik. Unikaj smażonych potraw, prostych cukrów i pij dużo wody. Twoje posiłki powinny być również mniejsze ale częstsze. Powinnaś spożywać około 6 zbilansowanych posiłków dziennie.

O czym powinnaś wiedzieć w 25 tygodniu ciąży?

Możesz zacząć zastanawiać się nad szkołą rodzenia. Najlepiej wybierz szkołę przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzic. Dzięki temu poznasz personel i zasady panujące w danej placówce. Podczas porodu będziesz czuła się pewniej. Szkoła rodzenia przygotuje Cię zarówno do porodu jak i do opieki nad dzieckiem. Instruktorzy, którzy prowadza zajęcia to wykwalifikowane położne, lekarze, fizjoterapeuci, i psychologowie. Często zajęcia odbywają się w grupach, ale w niektórych szkołach są też możliwe zajęcia indywidualne. Możliwe są również zajęcia w tygodniu jak i zajęcia weekendowe. Uczęszczanie do szkoły rodzenia z pewnością pomoże Ci zarówno przy porodzie jak i czasie połogu. Łatwiej będzie również Tobie i Twojemu partnerowi opiekować się dzieckiem. Dlatego jeśli to tylko możliwe uczęszczaj do szkoły rodzenia z ojcem dziecka.

Zobacz także: 26 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj