Przepuklina pachwinowa to wada anatomiczna, która zdecydowanie częściej diagnozowana jest u chłopców niżeli u dziewczynek. Dodatkowo sprzyja jej wcześniactwo. Jeśli u naszego dziecka zostanie stwierdzona to na początku konieczne jest baczne jej obserwowanie i zapisanie się na wizytę do chirurga dziecięcego. Leczenie przepukliny pachwinowej polega na wykonaniu operacji.
Przepuklina wolna
Jeśli mamy do czynienia z przepukliną wolną, czyli nieuwięźniętą to leczenie ma formę planowaną. Oznacza to, że na spokojnie udajemy się do lekarza i zapisujemy na zabieg. W międzyczasie nie wolno zapominać o codziennym kontrolowaniu przepukliny, abyśmy w razie potrzeby mogli szybko zareagować.
W przypadku zdiagnozowania wolnej przepukliny u najmłodszych niemowląt najczęściej z przeprowadzeniem operacji czeka się do momentu, aż ukończą one 3 miesiąc życia. Dopiero na tym etapie można bowiem poddać dziecku bezpiecznemu znieczuleniu ogólnemu z zastosowaniem maski, bez konieczności stosowania intubacji, czyli wprowadzania specjalnej rurki do tchawicy.
Przepuklina może pojawić się niezależnie od wieku, więc również u starszych dzieci i osób dorosłych jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia operacji. Im jest mniejsza, tym lepsze rokowania. Jej zaniedbanie może doprowadzić do niedrożności oraz martwicy jelit, a w konsekwencji zapalenia otrzewnej, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci.
Zobacz również: Przepuklina pachwinowa u dzieci – jakie objawy mogą ją sugerować?
Uwięźnięta przepuklina
W sytuacji, gdy u dziecka dojdzie do uwięźnięcia przepukliny pachwinowej, czyli jej odprowadzenie do jamy brzusznej jest niemożliwe, należy niezwłocznie udać się do chirurga dziecięcego. Wskazane jest znalezienie szpitala posiadającego chirurgie dziedzicom, gdyż operacja będzie musiała się odbyć w trybie pilnym.
Leczenie przepukliny pachwinowej – rodzaje operacji
Istnieją obecnie dwie alternatywne formy leczenia operacyjnego. O doborze najodpowiedniejszej dla konkretnego przypadku decyduje chirurg.
- Operacja – pierwsza forma ingerencji chirurgicznej polega na wykonaniu nacięcia w skórze, w okolicy pachwinowej. Następnie przeprowadzane jest otwarcie kanału pachwinowego i wypreparowanie worka przepuklinowego. W kolejnym kroku konieczne jest jego rozcięcie i zszycie w miejscu, w których wychodzi z jamy brzusznej.
- Laparoskopia – metoda ta wykorzystywana jest zwykle u dzieci powyżej 6 miesiąca życia i starszych. Często w ramach placówek chirurgii jednego dnia. W takich miejsca dziecko jest przyjmowane rano na oddział, wykonuje się zabieg, a po kilku godzinach jest wypisywane do domu, co jest sytuacją niezwykle komfortową. Kilkudniowy pobyt w szpitalu jest najczęściej konieczny w przypadku niemowląt.
Metoda ta polega na wprowadzeniu kamery do organizmu poprzez pępek. Chirurg kontroluje przemieszanie się urządzenia w organizmie pacjenta na ekranie i lokalizuje przepuklinę. Następnie zamyka worek przepuklinowy, stosując specjalny szew, który wprowadzany jest poprzez nakłucie skóry w obrębie pachwiny.
Wykorzystanie laparoskopii umożliwia skontrolowanie strony przeciwnej i jej ewentualne zoperowanie, jeśli chirurg stwierdzi otwarty uchyłek pochwowy otrzewnej.
Interwencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na wyleczenie przepukliny pachwinowej, a jej wykonanie jest koniecznością. Nawroty zdarzają się w około 2-4% przypadków i zdecydowanie częściej u wcześniaków. Powikłania stanowią niewielki odsetek, co sprawia, że zabieg określany jest mianem wysoce bezpiecznego i skutecznego, bez względu na swoją formę.
Czytaj również: Przepuklina pachwinowa u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, czy może zagrażać życiu?