Odmrożenia są uszkodzeniami w obrębie tkanek skóry, które pojawiają się jako konsekwencja narażenia jej na oddziaływanie niskich temperatur oraz wilgoci. Na odmrożenia u dzieci i dorosłych najsilniej narażone są odsłonięte i źle zabezpieczone partie ciała – palce dłoni, stóp czy broda, policzki i nos oraz uszy.
Do wystąpienia odmrożenia może dojść zawsze, jeśli spędzamy na mrozie większą ilość czasu i nie jesteśmy odpowiednio ubrani. Istnieją liczne czynniki przyczyniające się do pojawiania się odmrożenia poza samą temperaturą, zaliczamy do nich:
- Zbyt ciasne ubrania, które wywołują osłabienie krążenia krwi,
- Wilgoć – np. przemoknięte ubrania lub buty – dlatego należy uważać, gdy spędzamy dużą część dnia z dzieckiem na sankach, aby nie doprowadzić do odmrożeń,
- Zmęczenie i głód,
- Odwodnienie,
- Choroby układu krążenia,
- Hipotermia,
- Urazy skóry.
Jak objawiają się odmrożenia u dzieci?
W wyniku wychłodzenia, na skórze pojawia się zaczerwienienie. Dziecko może uskarżać się na jej bolesność, szczypanie czy mrowienie. W sytuacji, gdy dochodzi do lekkiego odmrożenia, pojawia się silny ból i suchość skóry w okolicy zajętej przez odmrożenie. Przy poważnych i mocno nasilonych odmrożeniach ból znika, skóra staje się blada, odrętwiała, mogą pojawiać się na niej pęcherze, dochodzi do utraty czucia w tym miejscu.
Wizyta na pogotowiu będzie konieczna w sytuacji, gdy skóra nabierze sinego koloru. Dziecko należy pokazać lekarzowi również przy lżejszych odmrożeniach, jednak wówczas nie musimy pilnie szukać pomocy pogotowia. Należy zwrócić uwagę czy na skórze nie dochodzi do pojawiania się większych uszkodzeń, gdyż przy silnych odmrożeniach może zajść konieczność podania surowicy przeciwtężcowej.
Rozróżniamy cztery stopnie odmrożenia skóry, podobnie jak w przypadku oparzeń. Pierwszy jest najłagodniejszy, zaś czwarty ostatni najgroźniejszy. Każdy powinien zostać pokazany lekarzowi.
Zobacz także: Misja: zdrowy maluch. Jak wspierać odporność u dzieci?
Co robić w razie odmrożenia, czyli pierwsza pomoc
1. Jeśli zaobserwujesz odmrożenie u dziecka lub jego zachowanie będzie o tym świadczyć, jak najszybciej przenieś je w ciepłe miejsce, najlepiej do domu lub innego pomieszczenia.
2. Gdy doszło do odmrożenia jedynie na powierzchni skóry, to w pierwszej kolejności należy rozluźnić ciasną odzież i rozwiązać buty, pozwoli to na znaczne zmniejszenie ucisku i poprawienie ukrwienia uszkodzonej okolicy ciała.
3. Miejsca na ciele, w których doszło do pojawienia się odmrożenia należy stopniowo rozgrzewać.
4. Dziecko z odmrożeniem można dodatkowo przykryć np. kocem, aby zapewnić mu ciepło.
5. Bardzo korzystne jest ogrzewanie ciepłem własnego ciała, jeśli doszło do odmrożenia dłoni, to możemy włożyć je pod swoje pachy lub między uda.
6. Dziecku z odmrożeniem możemy podawać cieple napoje zawierające dużo cukru.
7. Dla ogrzania można również zanurzyć skórę w wodzie o temperaturze 40-42 stopni Celsjusza, gdyż wyższa mogłaby doprowadzić do poparzeń.
8. Powierzchowne odmrożenia zabezpieczamy jałowym opatrunkiem.
9. Jeśli doszło do poważniejszych odmrożeń i uszkodzeń skóry, możemy wezwać pomoc, w szczególności w sytuacji, gdy doszło do wychłodzenia ciała.
Czytaj również: Zimne kąpiele dla zdrowia, czyli morsowanie – jak zacząć?