Problem nietrzymania moczu dotyczy milionów kobiet na całym świecie. Jeśli dostrzegasz u siebie tą przypadłość, chcesz poznać jej przyczyny oraz podstawowe sposoby pozwalające na walkę z tym – koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!
Nietrzymanie moczu u kobiet – podstawowe informacje
Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Jakie są czynniki ryzyka?
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu u kobiet – podstawowe informacje
Nietrzymanie moczu to problem, który spotyka nie tylko choroby w dojrzałym wieku. Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy.
Warto też mieć na uwadze, aby pilnować regularnego wypróżniania pęcherza moczowego. Wstrzymanie się może bowiem prowadzić do intensywnego namnażania bakterii, które w konsekwencji mogą powodować infekcje. Powracające problemy na tym tle mogą doprowadzić do osłabienia struktur pęcherza moczowego.
Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Stresowe nietrzymanie moczu pojawia się np. podczas wykonywania działań fizycznych, takich jak śmiech, kaszel, kichanie, podnoszenie ciężarów, które zwiększają nacisk na pęcherz. Inne powody mogą dotyczyć nagłego parcia na pęcherz, co prowadzi do niekontrolowanego wycieku moczu przed dotarciem do toalety. Z kolei mieszane nietrzymanie moczu kombinacja stresowego i związanego z nadmiernym parciem nietrzymania moczu. Wizyta u lekarza specjalisty może okazać się pierwszym krokiem pozwalającym na zniwelowanie tego problemu. Jednym z leków, które może pomóc w ograniczeniu tej przemożnej chęci oddania moczu to incontinox. Wiele opcji leczenia jest dostępnych, i ważne jest, aby być świadomym różnych metod i konsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego podejścia do danej sytuacji.
Jakie są czynniki ryzyka?
Skupmy się teraz na wskazaniu czynników, które mogą zwiększyć ryzyko nietrzymania moczu. Należy do nich m.in. wiek. Starsze kobiety są bardziej podatne na takie problemy. Inna kwestia dotyczy porodów. Otóż kobiety, które miały wielokrotne porody, szczególnie te z dużymi dziećmi, mogą być bardziej narażone. Nietrzymanie moczu w ciąży to kolejna sprawa. Zmniejszenie poziomu estrogenów związanych z menopauzą może prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy. Inna kwestia dotyczy nadwagi. Nadwaga zwiększa bowiem nacisk na mięśnie dna miednicy. Częste zapalenie pęcherza może także prowadzić do takich problemów.
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Są pewne naturalne metody, które pozwolą walczyć z problemem polegającym na nietrzymaniu moczu. Mowa tutaj o tym, aby regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Regularne ćwiczenia mięśni kegla może w dalszej perspektywie poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu i ułatwi wzmocnienie mięśni dna miednicy, narządów rodnych oraz pęcherza i cewki moczowej. Naglące nietrzymanie moczu cechuje się nagłą i problematyczną do opanowania chęcią oddania moczu.
Nietrzymanie moczu u kobiet to problem, którego nie należy bagatelizować. Specjalista od fizjoterapii miednicy może pomóc w opracowaniu programu ćwiczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentki. Nietrzymanie moczu może wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ważne jest poszukiwanie pomocy medycznej.
Powyższy poradnik powinien zachęcić Cię do tego, aby zgłosić się do lekarza gdy tylko dostrzeżesz u siebie objawy nietrzymania moczu. Bagatelizowanie tego problemu może okazać się zgubne. Podjęcie szybkiego działania będzie tutaj wyrazem dbałości o własne zdrowie. Troska o swój stan zdrowia i dobre samopoczucie to podstawa!