Kamica nerkowa jest chorobą, która od wielu lat uprzykrza ludziom życie. Dotyczy ona zarówno osób starszych jak i młodszych. Szacuje się, że napad kolki nerkowej, która ma ścisły związek z kamicą, dotyka minimum raz w życiu około 10% mężczyzn i 5% kobiet, a jeżeli chodzi o okres jej wystąpienia to jest to zazwyczaj wiek od około 25 do 35 lat. Na samą kamicą nerkową są bardziej narażeni panowie, którzy według statystyk zapadają na nią między 40, a 50 rokiem życia. U kobiet występuje ona trochę później – w wieku od 55 do 70 lat. Problem tej choroby polega na tym, że rozwój złogów w nerkach powraca i chorzy bardzo często muszą się poddawać zabiegom urologicznym nawet przez wiele lat.
Skąd bierze się kamica i jakie są jej objawy?
Kamienie moczowe, które są powodem choroby jaką jest kamica nerkowa, powstają w wyniku zbyt dużego stężenia w moczu pewnych związków chemicznych. U zdrowego człowieka związki te przez cały okres przebywania w organizmie pozostają rozpuszczone i bez problemu są wydalane. Po przekroczeniu pewnego granicznego stężenia zaczynają krystalizować się drobne kryształki tych związków, które w pierwszej fazie ich życia są nazywane potocznie piaskiem nerkowym. Zbudowane są one głównie z fosforanu wapnia, cystyny i fosforanu magnezowo – amonowego. Kamica nerkowa może być również spowodowana przez złe odprowadzenie moczu z obu lub jednej nerki (poprzez przerośnięty gruczoł krokowy), z powodu zbyt niskiego stężenia magnezu i cytrynianów oraz poprzez regularne przyjmowanie zbyt wysokich dawek witaminy C i D. Rozwojowi kamicy nerkowej sprzyja również nadczynność przytarczyc oraz choroby jelita cienkiego – np. choroba Leśniowskiego.
Choroba jaką jest kamica nerkowa jest schorzeniem rozwijającym się przez długi czas, w którym może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów będących powodem wizyty u urologa. W czasie rozrostu kryształków w moczowodach lub nerkach i po osiągnięciu przez nie dosyć sporych rozmiarów mogą być one powodem tępego bólu dolnych partii pleców, który często jest przypisywany nerwobólom kręgosłupa. Innym typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Jej ataku ciężko nie zauważyć, ponieważ silny ból jej towarzyszący jest na tyle mocny, że bywa określany mianem jednego z najgorszych bólów jaki może odczuwać człowiek. Ból ten spowodowany jest przesunięciem się kamienia z kielicha nerkowego do moczowodu. Przyczynia się to do jego podrażnienia i w ekstremalnych przypadkach do całkowitego zatkania światła moczowodu. U znacznej części osób, u których wystąpiła kolka nerwowa pojawiają się również nudności i wymioty. Podczas przesuwania się kamienia w moczowodzie często powoduje on jego niegroźne uszkodzenia co będzie skutkowało krwiomoczem. W przypadku mniejszych kamieni nerkowych o rozmiarach poniżej 5 mm, bóle dosyć szybko przechodzą co jest spowodowane tym, że kamień wpada ostatecznie do pęcherza. Gdy złogi są większe od 5 mm, atak kolki nerkowej trwać może nawet kilka dni, a ostatecznie potrzebna będzie interwencja urologiczna. Do innych objawów kamicy nerkowej zaliczyć można: częsta potrzeba oddania uryny pomimo pustego pęcherza oraz piękący ból podczas oddawania moczu.
Kamica nerkowa – Leczenie
Wykrycie kamieni nerkowych oraz piasku w nerkach lub w pęcherzu jest sprawą dosyć prostą. Wszystkie odchyłki od normy wykryć można podczas zwykłego badania USG nerek lub jamy brzusznej. Po wstępnej analizie urolog zaleca również urografię oraz tomografię komputerową jamy brzusznej. Samo leczenie kamicy nie jest trudne, a najczęstszymi technikami usuwania kamieni są: litotrypsja pozaustrojowa, nefrolitotrypsja przezskórna oraz ureterorenoskopia. W przypadku pierwszej metody kamień w moczowodzie rozbijany jest za pomocą fali uderzeniowej wygenerowanej przez ultradźwięki. Nefrolitotrypsja przezskórna polega nacięciu skóry w okolicach nerki i wprowadzenie do niej nefroskopu, za pomocą którego lekarz rozdrabnia kamień na mniejsze elementy. Ostatnia technika jaką jest ureterorenoskopia polega na wprowadzeniu wziernika przez cewkę moczową aż do moczowodu. Następnie kamień zostaje rozdrobniony i wydalony razem z moczem.