Zapalenie ucha jest niezwykle bolesną i dokuczliwą dolegliwością dla dziecka. Jeszcze gorszą dla tych najmłodszych, gdyż najczęściej nie potrafią nam – rodzicom, precyzyjnie przekazać co się dzieje. Istnieje jednak kilka wskazówek, które możemy zaobserwować w zachowaniu dziecka, które wskażą nam objawy zapalenia ucha u dzieci i pokażą co, się dzieje, jednocześnie skłaniając do wizyty u lekarza.

Objawy zapalenia ucha u niemowlaka

Niemowlę z pewnością zareaguje nagle i gwałtownie. Zauważymy, że jest niespokojne, rozdrażnione, będzie nieustannie płakać lub nawet krzyczeć, zmniejszy mu się apetyt i karmienie będzie przysparzać zdecydowanie więcej problemów niż do tej pory.

Najczęściej pojawia się również gorączka oraz katar. Niekiedy można zauważyć, że małe dziecko pociera główką o poduszkę, jakby chciało wytrzeć ucho lub próbuje złapać rączką uszko. Niemowlęta, które samodzielnie unoszą już główkę, mogą zaczynać intensywnie płakać w momencie, gdy dźwigną ją ku górze.

Jeśli dodatkowo pojawi się wysięk z ucha, to już tym bardziej powinniśmy niezwłocznie udać się do pediatry. Lekarz może zalecić nam konsultację laryngologiczną, w razie potrzeby zapisze antybiotyk oraz poinstruuje odnośnie do podawania leków przeciwgorączkowych.

Zobacz także: Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci – dowiedz się wszystkiego, o tym męczącym schorzeniu

Objawy zależne od wieku

Dzieci do 2 roku życia najpowszechniej informują rodzica o chorobie rozpaczliwym, piskliwym płaczem i zawodzeniem, które najczęściej pojawia się w środku nocy. Przyczyną jest wysięk w obrębie ucha środkowego i niezwykle silny ból. Gromadząca się wydzielina, nie ma możliwości odpłynięcia i powoduje ucisk na bębenek. Pojawiają się również zaburzenia snu, gorączka, niepokój, biegunka, wymioty czy niechęć do ssania.

Objawy zapalenia ucha u dzieci starszych to gorączka i ból ucha. Już od samego początku choroby, występuje gorączka. Jednocześnie dzieci uskarżają się na pulsujący ból ucha. Mówią również o jego nasilaniu się nocą w pozycji leżącej. Może pojawić się również pogorszenie słuchu i szumy uszne. W niektórych przypadkach, na skutek nadmiernej ilości zgromadzonego płynu, dochodzi do pęknięcia błony bębenkowej. W takim wypadku wydzielina przedostaje się na zewnątrz, co powoduje ustąpienie dokuczliwego bólu. Jednak nie oznacza to jeszcze, że choroba została wyleczona. Warto udać się na oczyszczenie kanału słuchowego do laryngologa, który sprawdzi również poziom uszkodzeń.

U części dzieci pierwszym objawem choroby jest, dopiero pojawienie się wycieku z ucha. Bywa jednak, że rodzice lekceważą ten objaw, szczególnie jeśli dziecko wcześniej nie uskarżało się na ból ucha. Wówczas zwykle mylony jest z wyciekiem zwykłej woskowiny. Takie symptom również bezpieczniej będzie sprawdzić u laryngologa, szczególnie w przypadku najmłodszych, ale także i starszych pociech.

Czytaj również: Zapalenie ucha u dziecka a utrata słuchu – czy dziecku grozi głuchota?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj