Obecnie doskonale już wiemy, jak jakość powietrza jest istotna dla naszego zdrowia. Im gorszym powietrzem oddychamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje i choroby. Jak zanieczyszczone powietrze działa na układ oddechowy? Może wywołać wiele poważnych konsekwencji!
Substancje zagrażające zdrowiu
Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jakie choroby może wywołać złe powietrze, skupmy się chwilę na szkodliwych substancjach, które ono zawiera. Smog obecny w powietrzu, czyli pył, zawiera przede wszystkim szkodliwe cząsteczki PM 10 i PM2,5. Pyły te zawierają w sobie cząsteczki, które negatywnie wpływają na układ oddechowy człowieka i innych organizmów. Mogą powodować astmę i duszności. Oprócz tego zanieczyszczone powietrze zawiera także szkodliwe związki metali oraz takie substancje jak ozon, azot, tlenek węgla czy związki siarki.
Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na układ oddechowy człowieka?
Badania wykazują, że smog może wpływać na układ oddechowy człowieka już na etapie rozwoju płodu. Ciężarna kobieta przebywająca w strefie złego powietrza, naraża swoje dziecko na problemy z prawidłowym rozwinięciem układu oddechowego. Przebywanie w zasmogowanym otoczeniu jest porównywalne do wypalenia przynajmniej kilkunastu papierosów. W efekcie czego dziecko może urodzić się z poważnymi zaburzeniami oddechowymi o charakterze wrodzonym.
W przypadku dorosłego człowieka sprawa również nie wygląda za ciekawie. Zła jakość powietrza może wywołać astmę lub napady duszenia się. W mniej skrajnych przypadkach wywołuje też bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Oprócz tego może narazić też na pojawienie się infekcji dróg oddechowych oraz zapalenie płuc czy przewlekłą obturację płuc (POChP). W najgorszym przypadku zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Według najnowszych badań to właśnie smog jest jedną z głównych przyczyn wywołania tej choroby, która jest niezwykle częsta w naszym kraju i jest jednym z najczęstszych powodów zgonów.
Jak widać więc problem zanieczyszczonego powietrza nie powinien być bagatelizowany. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomagają przynajmniej w jakiejś części bronić się przed skutkami smogu. Warto się do nich stosować!