fot. elements.envato.com

Marihuana to mieszanka liści i kwiatostanów roślin konopi Cannabis Sativa, zwanej również konopią indyjską posiadająca zły wpływ na organizm a zwłaszcza na mózg człowieka.  Jak groźne są to skutki i co więcej wiadomo o marihuanie?

Naukowcy zgodnie stwierdzają, że palenie marihuany nawet raz lub dwa razy w tygodniu wystarcza do tego, aby zaszły anormalne zmiany z mózgu. Zmiany te dotyczą głównie obszaru w mózgu, odpowiedzialnego za emocje i motywację. Badania potwierdziły, że te zmiany nie zachodzą tylko u osób uzależnionych od marihuany, ale także u osób, które palą tylko raz na jakiś czas, dla „relaksu”. U takich osób również można wykryć anormalne zmiany w obszarze mózgu, odpowiedzialnym za motywację i przekazywanie emocji.

Czym jest marihuana?

Marihuana jest narkotykiem, zawierającym aktywne związki chemiczne i izomery tetrahydrokannabinolu (THC). THC bierze odpowiedzialność za większość psychoaktywnych skutków, objawiających się po zażyciu marihuany.

Zobacz: Po czym poznasz dobry sklep z artykułami z CBD?

Nazwa „marihuana” ma związek z liśćmi i wierzchołkami roślin konopi, które mają wysoką zawartość związków chemicznych, zwanych kannabinoidami. Rośliny konopi są zbierane, suszone a następnie kompresowane.  W Polsce, jak i w wielu innych krajach, marihuana jest wpisana na listę substancji zakazanych.

Jak marihuana wpływa na mózg człowieka?

W czasie palenia marihuany, związki aktywne i izomery THC w szybkim tempie przedostają się z płuc do krwi. Prowadzi to do niekorzystnych zmian w szarych komórkach. THC ma wpływ na takie obszary mózgu, w których mieszczą się komórki nerwowe. Komórki te wydzielają dopaminę, która odpowiada np. za procesy emocjonalne czy napęd ruchowy. Największa ilość komórek nerwowych znajduje się w obszarze mózgu, odpowiadającym za myślenie, koordynację ruchową, pamięć, koncentrację czy percepcję czasu.

Działanie THC wpływa na zmianę aktywności komórek nerwowych, co powoduje objawy psychoaktywne, takie jak:

  • zaburzenie koordynacji ruchowej
  • kłopoty z pamięcią
  • zdeformowane postrzeganie rzeczywistości
  • zaburzenie logicznego myślenia

Marihuana i zespół odstawienia

Ten narkotyk sprawia, że nasz mózg domaga się kolejnej jego dawki. Nawet po jednym dniu abstynencji mogą wystąpić nieprzyjemne skutki psychiczne i fizyczne, takie jak:

  • senność lub bezsenność
  • częste, intensywne zawroty i bóle głowy
  • nieustanne uczucie rozdrażnienia
  • apatia
  • problemy z układem pokarmowym, zaburzenia łaknienia

Zazwyczaj objawy odstawienia ustępują już po tygodniu od ostatniej zażytej dawki marihuany.

Marihuana a schizofrenia

Naukowcy zbadali związek między długoterminowym paleniem marihuany a poziomem depresji i lęku. Badania wykazały, że długookresowe zażywanie marihuany ma znaczny wpływ na wzrost stopnia lęku i depresji.  Niektóre badania wykazały też, że marihuana zwiększa możliwość pojawienia się wielu chorób psychicznych, takich jak np. schizofrenia. Palenie marihuany rozregulowuje korę przedczołową mózgu, odpowiedzialną za zapamiętywanie i podejmowanie decyzji, przez co mózg zażywanego ten narkotyk jest rozsynchronizowany. Takie upośledzenie mózgu jest typowe właśnie dla schizofrenii. Potwierdziło to teorię badaczy, że zażywanie marihuany umożliwia pojawienie się zaburzenia psychicznego, jakim jest schizofrenia.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj