Cienie pod oczami u dzieci, czyli ciemniejsze zabarwienie skóry poniżej oczu, może występować z różnych przyczyn. Zdarza się, że wiąże się z chorobami ogólnoustrojowymi, miejscowymi lub też jest wynikiem predyspozycji genetycznych. Do pojawienia się tzw. zasinień pod oczami może dojść niezależnie od wieku i bardzo często pojawiają się również u dzieci. Pediatra powinien zwracać uwagę na ten objaw, gdy przeprowadza badanie swoich małych pacjentów. Zobacz jakie są najczęstsze przyczyny występowania cieni pod oczami u dzieci i jak je leczyć.

Przyczyny występowania cieni pod oczami u dzieci

  1. Choroby alergiczne – najpowszechniej alergiczny nieżyt nosa. To główna dolegliwość, jaka może wywołać zasinienia pod oczami u dzieci. Oprócz tego u chorych pojawiają się inne charakterystyczne dla nieżytu nosa objawy jak kichanie, czy wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Ciemniejsze cienie pod oczami pojawiają się w wyniku przekrwienia, które występuje w błonach śluzowych nosa oraz zatok przynosowych, gdy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w tej okolicy.
  2. Choroby pasożytnicze – jeśli dziecko nie ma kataru, warto przeprowadzić badania w kierunku pasożytów, gdyż to również jedna z istotniejszych przyczyn pojawiania się zasinień pod oczami.
  3. Alergiczne zapalenie spojówek i zapalenie zatok przynosowych.
  4. Przewlekłe choroby serca – konieczna może być wizyta u kardiologa dziecięcego i wykonanie badań takich jak EKG czy Echo serca.
  5. Przewlekłe choroby płuc – w celu ich stwierdzenia wystarczające jest zwykle wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej.
  6. Mukowiscydoza.
  7. Kontaktowe zapalenie skóry na powiece dolnej.
  8. Niekiedy przyczyną są również zespoły wrodzone, takie jak zespoły dyskinezy rzęsek.

Leczenie

Podkrążone oczy są objawem, który może, ale nie musi sugerować występowanie u dziecka choroby. Niekiedy zasinienia pojawiają się również, gdy dziecko się odwadnia, a czasem taka po prostu jego uroda i zwyczajnie posiada w tej okolicy niewielką ilość tkanki tłuszczowej, która wypełniłaby ten obszar.

Oczywiście, szczególnie przy silnych zasinieniach, a u małych dzieci przy każdych konieczne jest podjęcie odpowiedniej diagnostyki i wykluczenie ewentualnych chorób. Proces leczenia skoncentrowany jest na określonej jednostce chorobowej, która powoduje występowanie podkrążonych oczu.

Czytaj również: Ból oka u dziecka może mieć różną etiologie – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj