fot. elements.envato.com

Agorafobia jest irracjonalnym lękiem objawiającym się strachem przed wychodzeniem z domu i przebywaniem na otwartej, dużej przestrzeni. Można więc by rzecz, że agorafobia jest istnym przeciwieństwem klaustrofobii – czyli lęku przed zamknięciem w małych i ciasnych pomieszczeniach.

Agorafobia – Geneza

Zjawisko agorafobii według badań statystycznych dotyka około 5% osób dorosłych. Co ciekawego agorafobia częściej dotyka kobiet i rozwija się zwykle między 30 a 40 rokiem życia.

Początkowo uważano, że istnieje powiązanie między agorafobią, a traumatycznymi zdarzeniami, jakie dotknęły daną osobę, właśnie w związku z przebywaniem na dużych i otwartych przestrzeniach. Dziś wiadomo, że agorafobia jest nieuzasadnionym lękiem.

Agorafobia – Objawy

Agorafobia objawia się unikaniem wszelkiego typu dużych, otwartych, miejsc publicznych (centra, galerie handlowe, sklepy), publicznych środków transportu (metro, autobusy, tramwaje), unikanie tłumów innych ludzi, dużą niechęcią do odbywania samotnych podróży, czy przebywania poza domem (nawet przez krótki okres czasu). Agorafobia nie jest jednak jedynie strachem przed przebywaniem w tych miejscach, lecz również obawą o to, że przytrafi nam się w nich coś niebezpiecznego, niedobrego dla nas.

Zwykle osoby znajdujące się w takich sytuacjach dla nich niekomfortowych mogą odczuwać szybsze bicie serca, nadmierną potliwość, a nawet drżenie całego ciała, czy nudności. Do objawów wywoływanych przez agorafobię można również zaliczyć poczucie drętwienia niektórych kończyn lub ich swędzenia, utrudnione czynności oddechowe i poczucie dyskomfortu w gardle i klatce piersiowej. Niektóre z tych objawów mogą pójść o krok dalej i po nasileniu uczucia lęku może dojść do poważnych zawrotów głowy, utraty równowagi, a nawet zemdlenia. Kiedy występuje niskie nasilenie tych objawów mamy do czynienia z zapowiedzią napadu paniki, lecz w momencie kiedy dochodzi do występowania większości z nich – wtedy mamy już do czynienia z faktycznym napadem paniki.

W momencie kiedy osoba dostaje lęku napadowego ważne jest, by otrzymała wsparcie osoby bliskiej. Brak pomocy w takiej sytuacji może wywołać poważne skutki.

Agorafobia – Sposoby leczenia

W terapii leczenia agorafobii pierwszym krokiem jest nauczenie osoby posiadającej lęk nauczenia objawów, jakie wywołuje u tej osoby agorafobia. Nasilanie się lęku zwykle występuje kiedy nie rozumiemy tego, co się z nami dzieje. Dlatego poznanie tych objawów powinno pomóc nam w obniżeniu tego lęku i przejęciu kontroli nad nim – właśnie dzięki poznaniu zależności między objawami a skutkami. Dzięki wyuczeniu się tych mechanizmów powinniśmy móc przestać unikać sytuacji, czy miejsc, które wywoływały w nas tak duże poczucie dyskomfortu i niepokoju.

Zobacz także: Tokofobia

Foto. Andrew Lever / Shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj