Manometria przełyku jest gastrologicznym badaniem, które pozwala zdiagnozować różne choroby i problemy związane z przełykiem. Jest ono wykorzystywane między innym do zdiagnozowania refluksu.

Czym jest manometria przełyku?

Manometria przełyku daje możliwość oceny czy przełyk funkcjonuje tak, jak powinien oraz ewentualnie określić, co może być przyczyną dolegliwości z nim związanych. Oprócz diagnozy stanu przełyku oraz refluksu, badanie to może być wykorzystywane do poznania przyczyn bólów zamostkowych, nie będących powiązanymi z chorobą mięśnia sercowego. Znając wyniki manometrii przełyku można podjąć decyzję odnośnie rodzaju oraz sposobie wykonania zabiegu operacyjnego. Badanie to jest również wykorzystywane w sytuacji, gdy zbadać się chce pH metryczne. Możliwe to jest dzięki charakterowi manometrii, która pozwala umieścić czujnik, służący do badania pH metrycznego, w miejscu dolnego zwieracza przełyku.

Manometria przełyku – opis badania

Diagnoza pacjenta z wykorzystaniem metody manometrii przełyku używana jest w gastroenterologii. Badanie polega na umieszczeniu w żołądku osoby cewnika. Jest on wprowadzany poprzez nos pacjenta i pozwala na zmierzenie jakie jest napięcie w górnym oraz dolnym miejscu zwieracza przełyku. Stan określający poziom napięcia zwieraczy diagnozowany jest w chwili, gdy to powoli wycofywany jest cewnik. Dodatkowo badanie pozwala zbadać stan mięśniówki samego przełyku. Okolice przełyku diagnozowane są w trakcie, gdy pacjent popija niewielkie ilości wody. W związku z tym, osoba poddawana manometrii przełyku nie powinna spożywać płynów oraz pokarmów stałych, co najmniej sześć godzin przed wykonywaniem badania. Cała procedura przeprowadzenia badania trwa około pół godziny, zaś wyniki możliwe są do poznania mniej więcej po tygodniu.

Manometria przełyku – wskazania do wykonania badania

Manometria przełyku pozwala zdiagnozować różnego rodzaju problemy związane z połykaniem. Dzięki temu można dowiedzieć się czy ich przyczyną jest achalazja, zaburzenie samej motoryki trzonu czy też choroba spastyczna taka, jak DES, LESP, N/MT. Dodatkowo badanie daje możliwość zdiagnozowanie choroby refluksowej, co jest uzupełnieniem diagnozy całościowej. Manometria przełyku daje też podstawy do określenia czy refluks przełyku nie został uprzednio wyleczony oraz czy choroba ta ewentualnie zawiera jakieś nietypowe dla siebie objawy. Wykorzystywana jest również w sytuacji, gdy planuje się fundoplikację oraz zabiegi w zakresie przełyku i chce się ocenić czy występują jakieś problemy z perystaltyką. Innym zastosowaniem badania jest określenie miejsca sondy ph-H-metrycznej. Daje ono również możliwość zdiagnozowania bólów zamostkowych oraz pomaga o określeniu przyczyn chorób przewodu pokarmowego, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy chorób tkanki.

Manometria przełyku – przeciwwskazania do badania

Manometria przełyku nie powinna być wykonywana w kilku przypadkach. Badania nie powinno się podejmować w chwili, gdy istnieje podejrzenie, że mogą mieć miejsce zmiany nowotworowe. Dodatkowo jeśli u pacjenta jama nosowa lub też sam przełyk nie są w pełni drożne, powinno się nie wykonywać badania. Podobnie jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia z krwawieniem górnej części przewodu pokarmowego. Manometria nie powinna być podejmowana również, gdy pacjent cierpi na nie do końca stabilną chorobę wieńcową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj