fot. elements.envato.com

Jeśli czujemy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, lekarz często prosi nas o wykonanie badania krwi. Należą one do jednych z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi diagnostycznych. Z odczytu badań krwi możemy uzyskać wiele cennych informacji odnośnie naszego stanu zdrowia, lub tego co może się w nim wydarzyć w najbliższej przyszłości.

Podniesiony poziom glukozy, może ostrzegać przed niebezpieczeństwem wystąpienia groźnej choroby jaką jest cukrzyca (prawidłowy poziom glukozy we krwi wykonany na czczo powinien wynosić u zdrowego człowieka 100 mg/dl). Badanie OB, jeśli jego wynik nie jest prawidłowy, może świadczyć o tym, że w naszym organiźmie rozwija się jakiś stan zapalny. Warto zatem  pamiętać o tym, by okresowo wykonywać kontrolne badania krwi.

Co powinno nas skłonić do wykonania badania?

  1. Jeśli do tej pory, twoja waga ciała pozostawała na nie zmienionym poziomie (jej wahania wynosiły +, – 3 kg.), i nagle zaczynasz z niewyjaśnionych powodów tracić wagę, może to świadczyć o nadczynności tarczycy lub o chorobie nowotworowej. Należy wówczas wykonać morfologię oraz badania hormonów TSH, T3 oraz T4.
  2. Nawet po delikatnym uścisku lub uderzeniu, na twoim ciele pojawiają się natychmiast siniaki. Pamiętaj, że takie siniaki tworzą się wówczas, gdy jest niska krzepliwość krwi, mogą również sygnalizować cukrzycę. Powinieneś wykonać badanie czasu krzepliwości krwi, oraz zbadać poziom cukru we krwi.
  3. Jesteś stale zmęczony, czujesz się osłabiony, wypadają ci włosy a paznokcie są słabe. Koniecznie powinieneś wykonać ogólne badanie krwi i oznaczyć poziom żelaza. Może się okazać, że masz zbyt mało czerwonych krwinek, niedobór żelaza lub niski poziom hemoglobiny.
  4. Nieustannie walczysz z nadwagą. Pomimo stosowania najróżniejszych diet i regularnego uprawiania wysiłku fizycznego, twoja waga pozostaje na nie zmienionym poziomie. Koniecznie powinieneś sprawdzić czy nie jesteś zagrożony chorobą wieńcową , może się też okazać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. Obowiązkowo powinieneś wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów oraz hormonów TSH, T3 i T4.
  5. Ciągle chce ci się pić, nieustannie jesteś spragniony. Może to być jeden z objawów cukrzycy lub nadczynności tarczycy. Koniecznie powinieneś wykonać badanie poziomu cukru we krwi, OB oraz TSH (nadczynność tarczycy).
  6. Cierpisz z powodu uczucia nieustannego łamania w kościach. Może to być oznaka tego, że w twoim organiźmie rozwija się jakiś stan zapalny, lub może świadczyć o chorobie reumatycznej. Te objawy powinny cię skłonić do wykonania OB oraz ogólnego badania krwi.
  7. Jeśli przy najdrobniejszych dolegliwościach chętnie sięgasz np. po środki przeciw bólowe, których głównym składnikiem jest paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj, że przy dłuższym stosowa i u takich środków przeciwbólowych możesz poważnie obciążyć wątrobę. Należy profilaktycznie wykonać badanie AspAT, AIAT.
  8. Jeśli często i chętnie sięgasz po napoje alkoholowe. Pamiętaj, że przyjmowane w nadmiarze powodują uszkodzenia wątroby. Koniecznie wykonaj badanie oznaczenia we krwi poziomu enzymu gamma GTP.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj